0

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Uzaklar yakın, yakınlar daha yakın oluyor. Hatta bir tıkla dünyanın diğer ucunda bulunan müzelerin eserleri salonunuzdaki vitrin kadar yakınınıza geliyor. Hem pratik, hem keyifli, hem de ücretsiz olan sanal müze uygulamaları sayesinde dünyaca ünlü müzeleri online gezebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız listede dünyadan ve ülkemizden sanal tur yapabileceğiniz müzelerden örnekler sunacağız.

Louvre Müzesi

Fransa’nın başkenti Paris’te Seine Nehri kıyısında bulunan müzenin web adresinde yapacağınız sanal turla Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü eseri Mona Lisa’yı ve daha birçok ünlü eseri 360 derece açıyla görmeniz mümkün.

Doğa Tarih Müzesi

80 milyondan fazla veriyi barındıran Londra Doğa Tarihi Müzesi; botanik, zooloji ve mineraloji alanında dünyanın en önemli müzelerinden biri. Müzenin en ünlü eseri Hintz Hall’da asılı mavi balina iskeleti. Online tur sırasında eserlerin üzerlerindeki numaralara tıklayarak eserler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Guggenheim Müzesi

New York’ta, Frank Lloyd Wright tarafından 1959’da tamamlanan müze modern çizgileriyle geleneksel müzelerden ayrılıyor. Müzede Solomon Guggenheim’ın Avrupalı sanatçılardan derlediği resim ve heykel koleksiyonunu görebilirsiniz.

Rijksmuseum

Rembrandt, Vermeer, Hals gibi dünyaca ünlü ressamların eserleri ve kütüphanesini bu sitede online olarak görebilirsiniz. Zengin koleksiyonuyla dikkat çeken müze turistlerin gözdesi olduğu kadar online ziyaretçilerin de gözdesi.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Vatikan’ın en önemli eserleri Michelangelo ve Raffaello’nun başyapıtları, Papalık Odaları ve Antik Mısır koleksiyonları dijital ortamda ziyaretçilerini bekliyor.

Salvador Dali Müzesi

Salvador Dali’nin resimlerinin yanı sıra kolaj ve heykellerini görmek için müzenin sergi alanına online giriş yapmanız yeterli. Galeri katında eserlerin üzerine tıkladığınızda bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pergamon Müzesi

Almanya’daki en önemli müzelerden biri olan Pergamon Müzesi, Bergama’dan Berlin’e getirilen Zeus Sunağı, Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı dahil olmak üzere birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor.

Ayasofya Müzesi

Sanatsal, mimari ve dini değeriyle tüm dünyanın en önemli yapıtları arasında olan Ayasofya’yı online olarak gezerken bile hayran kalacaksınız.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri. En merak edilen eser Çingene kızı olsa da Mars heykeli, yaklaşık 150 metrekarelik duvar resmi, Roma dönemini yansıtan çeşmeler ve gözünüzü alamayacağınız nice mozaikler sizi bekliyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye