0

Evlilikte en önemli şeylerden birinin sevgiyi ifade etmektir. Günümüzde çiftler aşk duygusunu çabucak tüketmekte ve aşkın bitmesini boşanma sebebi olarak görmektedirler. Pek çok araştırma sonucunda belirlendiğine göre, ilişkiyi bitirme kararı, genellikle çiftin arasındaki sevgi ve aşkın bitmiş olmasına değil, çiftin problem çözme, tartışma ve çatışma çözme becerilerinin eksikliğine bağlı olarak alınan bir karardır. Bu yüzden evlilikte karşılıklı korumaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Nasıl Koruyabiliriz?

Evlilik yaşayan bir canlıdır. Nasıl ki her canlının ihtiyaçları varsa evliliğin de ihtiyaçları vardır. Sevginizi ifade etmelisiniz, eşinizle ilgili olumlu duyguları ona ifade etmekten kaçınmayın. İlişkide iki tarafı da iyi hissettiren bir yoldur. Sohbet ederek iletişiminizi güçlendirin, konuşmak bir sorunu ifade etmek, sorunları masaya yatırmak anlamına gelir. Çünkü sohbet etmek kişileri içtenleştirir ve yakınlaştırır.

Birbirinize zaman ayırmalısınız. Yorgun da olsanız, yoğun da olsanız, çocuklar ya da yemekle uğraşsanız da her gün mutlaka birbirinize zaman ayırın. Olumsuz düşüncelerden uzak durmalısınız, yaşadığınız sorunları sürekli dile getirmeyin geçmişi değiştirme şansımız yoktur. Dolayısıyla bugüne ve yarına odaklanmalısınız.

Son olarak her ne olursa olsun , başkalarına yakınmamalısınız. Çünkü evlilik iki kişilik bir durumdur. Aileye katılacak çocuklar dışında başkalarını ilişkiye katmak, eşinden dert yanmak, şikâyet etmek, akrabaları ve ana-babayı sorunların içine çekmek ne yazık ki evliliğinizi korumanıza engel olacak ve daha da sorunların artmasına neden olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0