0
Hayallerinizdeki düğünün ardından, kocanızla evli bir çift olarak yeni hayatınıza başladınız. Balayınız oldukça keyifli ve tutku doluydu; parlak, başarılı ve romantik bir geleceğe dair hayallere ve umutlara sahiptiniz.

Oysa zaman ilerledikçe, her şey değişmeye başladı ve en sonunda kendinizi, koltuğun iki ayrı ucunda oturmuş, neredeyse tek kelime etmediğiniz kocanızla TV seyrederken buldunuz.

Hayatınızda halen cinsellik olsa da, eskiden olduğu kadar sık ve tutkulu değil. Her türlü küçük şey üzerine, hatta eskiden sizi hiç de rahatsız etmeyen (ya da sizi sıktığını, öfkelendirdiğini ya da kıskanmanıza neden olduğunu daha öncesinde fark etmediğiniz) şeyler üzerine bile saatlerce tartışıyorsunuz.

Bu senaryo size tanıdık geliyor mu? 
Bu, birçok evlilikte görülen ve kendini tekrar eden bir şablon. Evliliğin saygı duyulması gereken bir kurum olduğu ve insanları mutlu etmesi gerektiği gerçeğine rağmen, aslında birçok evli çift oldukça mutsuz bir yaşam sürüyor.

Evliliğin tanımı

Aslında basit ve apaçık ortada olması gerekir. Ancak evliliğin gerçekte ne anlama geldiği halen gizemini korumaktadır. İnsanlar evlendikten sonra, bunu kanıtlayan bir belgeye sahip olduklarından dolayı, eşlerinin sahibi olduklarını düşünmeye meyillidir. Hatta bu belgenin varlığı nedeniyle, eşler ilişkilerine gittikçe daha az çaba sarfetmeye yönelir.

Diğer taraftan, evliliğin öncesinde kendi başlarına yapmaktan keyif aldıkları şeylerden uzaklaşmaya başlarlar.
Evli çiftlerin çoğu, evliliğin hayat boyu sürecek bir birliktelik olduğu ve eşlerin her şeyi birlikte yapması gerektiği gibi yanlış bir fikre sahiptir. Bu korkunç bir hatadır!

Siz daha fark edemeden, kıskançlık ve hüsran duygusu yüzeye vurur. Bunun nedeni genellikle eşlerden birinin kendi başına ya da diğer arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmek istemesidir. Bir diğer genel fenomen, evli çiftler arasında her türlü sınırı aşan arkadaşlıktır.

Birlikte sürülen yaşam sizi güzel bir arkadaşlığa yöneltir ama aynı esnada tutku yokolmuştur. Evli bir çift birbirlerinin en iyi arkadaşları olabilir ama her şeyden önce sevgili olmak zorundadırlar.

Evliliklerin çökmesinin 3 ana nedeni şunlardır:

  • Yanlış beklentiler
  • Sanrılar
  • Evliliğe yönelik farklı bakış açıları

Yanlış beklentiler

Birçok insan evliliği, karıyla kocanın birbirlerini sahiplendiği, dolayısıyla özgürlüklerinden vazgeçmek zorunda olduğu bir birliktelik olarak görüyor.

İnsanların anlayamadığı nokta ise, evliliğin, eşlerin özgürlüklerinden vazgeçmesi gereken bir şey olmadığı.

Evliyseniz bile, aslında yalnızca hayatınızı bir başkasıyla geçirmeye karar vermiş iki ayrı, özgür bireysiniz. Bu durumda elbette ki hayatınızı kolaylaştırmak için bazı ayarlamalar yapmak durumundasınız ancak kendinize ait bir yaşamınızın, ilgi alanlarınızın ve amaçlarınızın olmaması için hiçbir neden yok.

Sanrılar

Yeni evlenen çiftler, önlerindeki yaşamın sevgi, romantizm, tutku ve yakınlık dolu olacağını düşünür. Bütün bunlar evlilikle birlikte kesinlikle elde edilecek şeylerdir onlara göre. Evlilikte sevgi, aşk ve tutku olduğu doğrudur ancak her zaman olacak diye bir kural da yoktur. Bu yalnızca bir sanrıdır.

Sağlıklı bir evlilik elbette sevgi, tutku ve yakınlık anlamına gelir ancak bunun için çaba göstermeniz de gerekir. Aşık olmak işin en kolay kısmıdır. Ama ilk aşk gerçek bir ilişkiye ve birlikteliğe dönüştüğünde, bunu korumak için çaba göstermek gerekmektedir. Birbirinizle ne kadar çok vakit geçiriyorsanız, aranızdaki heyecan ve tutkuyu korumak için de aynı ölçüde çaba göstermelisiniz.

Aslında evliliklerin çökmesinin nedeni eşler arasındaki aşkın bitmesi değil, eşlerin her günü ve her anı birlikte geçirmeleri ve belli bir monotonluğa girmeleridir. Bu monotonluktan uzaklaşamadığınızda, aranızdaki tutkuyu öldürmeniz ve gittikçe birbirinizden uzaklaşmanız da olasıdır. Bu durumda, er ya da geç, evlilik çökecektir.

Evliliğe yönelik farklı bakış açıları

Evliliğe yönelik benzer bakış açılarına sahip olmayan iki insanın evlenmeye karar vermesi kulağa ne kadar saçma geliyor olursa olsun, bu durum tahmin edebileceğinizden çok daha sık yaşanmaktadır. İnsanlar belli konular üzerine zıt fikirlere sahiptir ve herkesin bildiği gibi, zıt kutuplar birbirini çeker.

Ne yazık ki, insanlar bazı farklılıkların asla değiştirilemeyeceğini fark etmemekte ya da bu gerçeği inkar etmektedirler. Birçok insan evliliğin her şeyle birlikte, bu türden farklılıkları da değiştireceğini düşünür. Bu çok genel bir yanılgıdır.

Evlilik daha önceden kötü ya da çözülemez olan hiçbir şeyi değiştirmez. Aksine, evlilik her türlü değişikliği teste tabi tutar. Eşler arasında farklılıklar belli bir raddeye kadar makuldur; hatta bu farklılıklar evliliğin ve birlikteliğin dinamiği açısından olumlu bile olabilir. Eşiniz Çin yemeğinden hoşlanırken, sizin tercihiniz genellikle Meksika yemeği olabilir ya da sevgiliniz bir sporcuyken siz sanata meyilli olabilirsiniz; bu türden farklılıklar kabul edilebilir çünkü böylelikle birbirinizi tamamlamış olursunuz.

Diğer taraftan, evliliğin, birlikteliğin ya da hayatın nasıl olması gerektiğine dair çok ciddi fikir ayrılıkları içindeyseniz, bu farklılıklar evliliğinizi çözümsüz bir noktaya sürükleyebilir.

Kendinize eş ararken, bu noktaları her zaman aklınızda tutun. Ancak sizinle temelde aynı değerleri, umutları ve beklentileri paylaşan bir eşle uzun ve başarılı bir evlilik sürdürebilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0