0

Evlilikte İletişim Kurmanın YollarıBugünlerde bir evliliği kurtarmanın anahtar kelimesi “iletişim kurmak” gibi görünüyor. Sanki bu tüm çatışmaların üstesinden gelip kırgınlıkları çözebilirmiş gibi…Söylerken kulağa kolay gibi geliyor; fakat pratikte o kadar da basit olmayabilir.

Evliliklerinde sorun yaşayan çiftlerin, sorunlarını çözmek için doğru bir şekilde kullanmadan önce doğru iletişim becerileri edinmeleri gereken bazı noktalar var.

Eşiniz dünya üzerinde size en yakın kişi ve dolayısıyla, evlilik yemininize göre de, birbirinizle iyi geçinmeniz yasal sorumluluğunuz. Daima birbiriniz için huzuru kollamalı ve onun için sahip olabileceği en iyi eş olmalısınız. Fakat çoğumuz tersi yönlerde davranmaya eğilimliyiz; tanımadığımız insanlara karşı çok kibarken eşimize karşı gayet eleştirici ve kabayız. Sevdiğimiz insana karşı duyarsızlaşmaya, onu hafife almaya meyilliyiz. Dolayısıyla, eşinizle aranızda iyi bir iletişim kurmadan önce birbirinizin hayatlarınızdaki yerini unutmamalı ve ilk sıraya her zaman eşinizi koymalısınız.

Eşler Arasında İletişim

İletişim bir mesajı birine iletme sürecidir. Bu nedenle, doğru kelimeler seçilmelidir; mesaj bir kere ulaştıktan sonra geri alınamaz. Kelimelerinizi dikkatli seçmeniz, mesajın çıkarım ve varsayımlara yer bırakmadan doğru bir şekilde iletilmesi açısından çok önemlidir. Yanlış anlaşılmalardan ve çatışmalardan kaçınmak için, söyleyeceklerinizi dile getirmeden önce mutlaka gözden geçirin.

Bu, problemleri çözmek için iletişim kurmayı istediğiniz zayıf evliliklerde çok hassas bir noktadır. Söyleyeceklerinizin eşinizde nasıl bir etki yaratacağını anlamak için kendinizi onun yerine koymayı deneyin.

İletişim konusunda başka bir kilit nokta da zamanlamadır. Etkili bir iletişim, doğru zamanlamayla sonuç verir. Bir taraf meşgülken veya ilgisini veremeyecekken iletişim kurmaya kalkmayın. Eşiniz yorgun veya uykusuz olabilir; bu durumda hiçbir sonuç alamayacak ve hayal kırıklığıyla duvara toslayacaksınız. Tarafların her ikisi de sakin ve çözüm için anlaşmaya istekli olmalıdır. Bu, suçlayıcı veya savunmacı kimliğe bürünmeden, kendi duygu ve düşüncelerinizle iletişim kurmak için ideal bir zamandır.

Eşinizin kaçmasına veya sizi ciddiye almamasına neden olacak duygusal patlamalardan uzak durun. Bu tarz patlamalar, evlilikteki uyuşmazlıkları bertaraf edecek herhangi bir çözüm şeklini imkansızlaştırmaktadır. Sesinizi yükseltmek veya birbirinize bağırmak, daha fazla kırgınlık ve hayal kırıklığına neden olacak şekilde aranızdaki saygının yerle bir olmasına neden olur.

İletişim doğru yerde yapılırsa sonuç verir. Çocukların önünde veya kalabalık yerlerde konuşmaktan hiçbir fayda sağlayamazsınız. Konuşacağınız yer rahat ve her iki taraf için de açık bir şekilde konuşmayı teşvik etmesi açısından güvenli bir yer olmalıdır. Yatak odası gizlilik sağlaması ve samimiyet uyandırması açısından çiftler arasındaki iletişim için doğru bir seçim olacaktır.

Etkili bir iletişimin kelimelerle ifade edilemeyecek pek çok şekli vardır; birbirinize dokunabilir veya sarılabilir, gülümseyebilir veya öpücük verebilirsiniz. Tüm bunlar tarafların sakinleşmesine ve daha etkili olacak yumuşak bir konuşma tarzını benimsemesine yardımcı olacaktır. Saygıyı kuvvetlendirmek için sözsüz iletişimin gücünden yararlanın. Kavgalarınızı çözmek için istekli olun.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0