0

Neandertaller 440.000 yıl kadar önce evrimleşmiş, 40.000 ila 28.000 yıl kadar önceyse soyları tükenmiş bir insan türüdür. Neandertal Avrupa’da, Orta ve Kuzey Asya’da yaşamıştır. Yaşadıkları bölgelerde taş yontmalı aletler bırakmışlardır. 160 bin yıl önce yapılan bu aletlerin hemen hemen tümü Musteryen adı verilen stil ile yapılmıştır.
Hepimiz kısmen Neandertalleriz. Bundan 37.000 yıl önce Kafkas ve Asya kökenli insanlar Neandertaller ile birliktelik yaşıyorlardı. Asya ve Kafkas toplumlarının genlerinin %4’ü Neandertallerin genlerinden oluşmaktadır.
İnsanlığa göre Neandertallerin boyları çok kısa ve vücutları da geniştir. Neandertallerin ırk karışımı sebebiyle modern insanın gen yapısını da değiştirmiş olduğu ortaya çıkmıştır. Neandertaller çok başarılı el işçileriydi. Ürettikleri malzemeler ile gergedan avlarlardı. Kendilerine özgü mutfak anlayışı ve tıp yöntemleri vardır. Sanata oldukça meraklı olan Neandertaller’in 40.800 yıl önceki duvar çizimleri bulunmuştur. Az konuştuğu tahmin edilen bu topluluğun bazı sesli harfleri de çıkaramadıkları düşünülmektedir. Neandertaller de ölümden sonra yaşam inancına vardır.
Harvard Üniversitesi’nden genetik bilimci George Church günümüzde Neandertaller’in tüm genomları düzenlendiği için bir insan annesiyle yeniden dünyaya gelebilieceklerini düşünmektedir. İletişim kurma şansımızı 28.000 yıl önce tükenen soyları sayesinde kaybettik.
Eğer ne kadar miktarda Neandertal DNAsı taşıdığınızı öğrenmek istiyorsanız, bir parça pamuğa yanağınızı sıyırın ve National Geographic’e gönderebilirsiniz!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0