0

İnternet ağını hızla yayılmasıyla birlikte sosyal medya kavramı günlük yaşamamızda önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Sosyal Medya insanların her türlü içerik ile etkileşim halinde olmasını sağlayan bir yapı olarak görebiliriz.

Yazılım geliştiricileri tarafından geliştirilen uygulamalar ise insanları ortak zevklerde buluşturan, herkesin kendine göre içerik seçip kullanabileceği istediği içeriğe ulaşabileceği bir ortama dönüşmüştür.

Sosyal medyanın yayılmasıyla birlikte insanların hayatına, Sosyal Medya Fenomeni kavramı da girmiştir. Sosyal medya fenomenleri kullandıkları uygulamaya göre hedef kitleyi kendi etrafında toplayan, hedef kitlenin zevklerine göre paylaşımlarıyla dikkat çeken kişiler olduğunu söyleyebiliriz

Sosyal Medya, Hedef kitlenin kendine özgü alanlar oluşturmasına ve aynı ilgi alanlarıyla ortak kişilerle etkileşim halinde olmasını sağlayan markalarla ve fenomenlerle iletişim halinde olmasını sağlamaktadır.

Sosyal Medya Fenomenleri Markalar ve Hedef Kitle Arasında Bir Köprü Müdür?

Sosyal medya fenomenleri, Gelişen teknoloji ile birlikte markaların dijitalde kendini pazarlarken kullandığı kişiler olmuşlardır. Fenomenler, fazla sayıda takipçiye sahip, kendi görüş ve öneriyle diğer sosyal medya kullanıcılarını etkileyebilen ve markaların ürünlerini daha kolay şekilde hedef kitleye ulaştırabilen kişilerdir.

sosyal medya fenomenleri

Sosyal medya fenomenleri, kendilerini takip eden kişilerin marka tercihlerini etkileyip reklamını yaptığı ürünlere yönelmesini sağlamaktadır.

Hedef kitle, fenomenlerin tanıttığı ürünlere fenomenlere duyduğu aşırı güven duygusu ile ilgi gösterir. Hedef kitlenin fenomenlere nasıl bu kadar güven duyduğunu gelirsek, yıllardır hayatımızda olan güldüren, eğlendiren kişiler oldukları için sosyal medya kullanıcısı fenomenleri kendi çevresinden biri olarak algılamaktadır bu yüzden bir fenomen marka ve ürün tanıtımı yaparken hedef kitle o ürünün sağlam ve güvenilir olduğuna inanır.

Sosyal Medya Fenomenlerinin Paylaşım Ağı ve Paylaşım Maliyeti

Fenomenler, bir çok hesaba sahip oldukları için reklam yapacakları hesapta o kadar önemlidir, markalar reklam verirken bunu göz önünde bulundurur ve en fazla etkileşim alınan hesaptan reklam tanıtımının yapılmasını ister.

Fenomenler tanıtım yaparken hangi mecrada daha fazla etkileşim alıyorsa reklamı oradan çıkar. Örneğin; İnstagram, eğer burada etkileşimi fazla ise story ve gönderi olarak reklam çıkar. Maliyeti Fenomenin takipçi oranına ve hesabın etkileşime bakılarak ortaya çıkar. Günümüzde Bin tl ve 30 bin arasında reklam yapan fenomenler bulunmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0