0

Filografi sanatı emek ve sabır isteyen bir sanat dalıdır. Belli örgü teknikleri kullanılan filografide hat yazıları, desenler, amblemler ve manzaralar gibi modellerin yapıldığını görüp hayran olmuşsunuzdur. Peki hiç merak ettiniz mi filografi nasıl yapılır? Yazımızda filografi sanatının yapımı ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Filografi Nedir?

Çivi sanatı olarak da bilinen filografi sanatı, bir motif ya da desenin kağıda aktarılıp, ahşap malzeme üzerine bu kağıdın sabitlenmesiyle çizgilere çivilerin çakılması ve iplik ya da tellerin bu çivilerden geçirilmesi ile oluşan bir el sanatıdır.

Filografi Sanatı Tarihi

Tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmese de filografinin Orta Doğu’da çıkıp batıya ve Uzak Doğu’ya yayıldığı tespit edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da yapılan geleneksel bir el sanatıdır.

Filografi Sanatı Nasıl Yapılır?

Büyük sabır gerektiren filografi sanatında önce zihinde belirlenen desen kağıda aktarılır. Kağıda aktarma işlemi tamamlandıktan sonra ahşap zemin üzerinde bu kağıttaki şablon kullanılarak çiviler belli aralık ve yükseklikle çakılır. Daha sonra renkli iplik ya da tel çiviler arasından geçirilip desen doldurulur.

Filografi Sanatı Örgü Çeşitleri Nedir?

Çivi çakma işlemi bittikten sonra örgüye geçilir. İplik ya da tel çiviler arasında bağlanarak desen oluşturulur. Filografi sanatı örgü çeşitleri arasında en çok tercih edilenler çapraz bağlama, düz tel bağlama ve yıldız tekniğidir. İplerin sıkı bağlanması önemlidir.

Filografi Sanatında Kullanılan Malzemeler

Filografi sanatında kullanılan malzemeler kolaylıkla temin edilebilir. Tablo boyuna uygun sunta ya da ahşap, kumaş, çivi, kargaburun, tornavida, çuvaldız, iplik veya tel, yaldız boya, zımba makinesi, fırça, toz alma fırçası filografi sanatı için gereken malzemelerdir. Çivilerin bu işe uygun olanlarının seçilmesi önemlidir. 3 farklı kafa çapında çivi tercih edebilirsiniz. Küçük ebatlı çalışmalar için 2,35×20 mm ince başlı çivi tavsiye edilir. 2,65×20 mm standart başlı çivi en çok kullanılan çivi çeşididir. Harf, rakam ve hat sanatı örgü olmadan yapılacaksa 3,30×20 mm kalın başlı çivi kullanılmalıdır. Kaplamasız, çinko kaplama, sarı kaplama, siyah kaplama, nikel kaplama ve bakır kaplama çiviler malzeme satan yerlerden temin edilebilir. Tahta olarak en çok tercih edilen çeşit çivi çakılmasının kolay olması sebebiyle kavaktır. Filografide en çok kullanılan iki kumaş çeşidi kadife ve deridir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye