0

Fitness egzersiz öncesi ısınmaFitness için ideal bir rutin, kardiyovasküler etkinliği arttıran, kas gücü ve gelişmiş esneklikle birlikte dayanıklılık sağlayan egzersizlerden oluşur. Esneklik egzersizleri özellikle omurga ve onun çeşitli bölümleri olmak üzere, eklemlerin esnek tutulmasına yardımcı olur.

Fitnessın bir parçası olarak veya sadece tek başına yapılan açma-germe hareketlerinin egzersiz esnasında bile hissedilebilen pek çok yararlı etkileri vardır. Germe ve esneklik egzersizlerinin yararlarını anlamak için çeşitli vücut dokularının nasıl desteklendiğini anlamak şarttır.

Germe esnasında ne olur?

Besinlerini, hızlı değişen ritmler yoluyla, doğrudan vasküler sistem üzerinden alan kasların aksine eklemlerdeki kemiklerin ucunu kaplayan kıkırdak dokuları için böyle aktif bir destek sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine kıkırdak, onu çevreleyen ve “sinoviyal sıvı” olarak da bilinen eklem sıvısındaki partiküllerin taşınması yoluyla beslenir. Sinoviyal sıvının optimum olarak absorbe edilebilmesi için kıkırdak bir basınç değişikliğine ve emiş gücüne başvurur.

Dolayısıyla, kıkırdak desteğini optimize eden bu düzenli ritmik değişim esneme egzersizleriyle sağlanır. Düzenli olarak yapılan esneme egzersizleri alışkanlığı kıkırdak beslemesini arttırır ve tüm bağ dokularının genişlemesini sağlar. Esneme-germe egzersizleri esnasında hem iç hem de dış konsantrasyon önemlidir.

Egzersiz yapmadan önce aşağıdaki esneme-germe önerilerine bir göz atın:

  • Germe hareketlerinden önce mutlaka ısının. Isınma, vücudunuza, çalıştırılmak üzere olan bölgelere yeteri kadar besinden zengin kanı dağıtma şansı verir, kaslarımız ısınır ve eklemlerimiz esnekleşir.
  • Açma-germe hareketleri esnasında zıplamayın. Etkin bir hareket olmamakla birlikte kendinize zarar verme tehlikesi bulunur.
  • Her bir germe hareketini basınç hissedene kadar yavaş yavaş yapın. Bu esnada ağrı veya acı hissetmemelisiniz.
  • Doktora danışmadan, yırtılmış veya zarar görmüş kaslarınızı asla germeyin.
  • Her bir esneme hareketini 20-30 saniye sürdürün.
  • Hareketleri vücudunuzun her iki tarafını da çalıştırarak tamamlayın.
  • Her bir esneme rutininin ardından mutlaka biraz dinlenin ve soğuyun. Böylece yaralanmaları ve kas ağrılarını engellemiş olursunuz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0