0

Gerçekleştirilen tıbbi bir araştırmaya göre, “ortalama bir insan için fiziksel formun en doğru ölçümü, düzenli olarak gerçekleştirilen fiziksel aktivite düzeyinin
değerlendirilmesiyle anlaşılabilir”.

Birçok insan için fiziksel açıdan formda olmanın ne anlama geldiği ve nasıl gerçekleşebileceği değişiklik gösterirken, belli tekniklerden kesin faydalar elde edilebildiği söylenebilir.

Peki fiziksel açıdan formda olmak ne demektir?

Fiziksel olarak formda olmak demek, ortalamadan yüksek yoğunlukta düzeylere dek değişecek şekilde, vücudun egzersiz gerçekleştirme yetisidir. Form düzeyi geliştikçe, vücut daha etkin bir şekilde fonksiyon göstermeye başlar ve kalbimiz gündelik yaşamda karşı karşıya kaldığımız strese karşı daha dayanıklı bir hale gelir.

Fiziksel form denilince akla ilk gelen nitelikler, güç, çeviklik, denge, esneklik, kas dayanıklılığı, kardiyovasküler dayanıklılık, güç dayanıklılığı ve koordinasyondur.

Düzenli aerobik egzersizlerle kardiyo fonksiyonlar geliştirilebilir, koroner arter hastalık riski düşürülebilir ve yaşam kalitesi yükseltilebilir.

Kardiyo ve solunum fonksiyonlarının geliştirilmesiyle, enerji tüketimini arttırmak için kasların çalıştırılma yeteneği geliştirilir, kalp rahatsızlıklarına yönelik risk düşürülebilir, vücut dayanıklılığı arttırılır, aşırı yorgunluğa karşı direnç elde edilir, şeker hastalığına karşı daha etkili bir koruma sağlanır, kemiklerde mineral kaybı düşürülür, tansiyon düşürülür ve kalbin çalışma etkinliği arttırılır.
Yük taşıma, bahçe işleri ve merdiven çıkma gibi gündelik faaliyetleri sıkıntı çekmeden halletme açısından güçlü kaslar çok önemlidir.

Kas gücü, vücudunuzu doğru hizada tutmanızı sağlar, sırt ve bacak ağrılarını engeller, ve iyi bir vücut duruşu için destek sağlar. Gündelik faaliyetler açısından vücut dayanıklılığı da çok önemlidir ve kas dayanıklılığı, vücut duruşunuzu korumanızı sağlarken, sırt ve bel ağrılarını engeller. Bunlara ek olarak, vücut dayanıklılığı spor aktivitelerindeki performansınızı ve gündelik stresle başa çıkma düzeyinizi de yükseltir.
İnsanlar yaşlandıkça, esneklik kazanmak, vücudun doğal duruşunu korumak açısından çok önemlidir. Bu açıdan esneme egzersizleri ilerleyen yıllarla birlikte çok daha önemli hale gelir.

Yağsız vücut kütlesi, kaslar, kemikler, organlar ve sudan oluşurken, yağ yalnızca temelde yer alan bir doku katmanıdır. Bu nedenle vücudun aşırı yağ taşıması, kardiyovasküler sıkıntılara, yüksek kolesterole ve yüksek tansiyona yol açarak, ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilir. Vücudunuzun yağsız vücut kütlesini arttırarak, kas gücünüzü yükseltebilir ve gündelik strese daha dayanıklı hale gelirsiniz.
Etkili bir egzersiz programı sürdürmek için, haftada kaç kere egzersiz yapılacağı, egzersizlerin ne denli yoğun olacağı, egzersizlerin ne kadar süreceği ve ne tür egzersizlerin yapılacağı belirlenmelidir.

Bir egzersiz programı oluştururken, kişinin egzersizlere başlarken sahip olduğu form durumu ve hedeflerin ne olduğu çok önemlidir. Örneğin, kilo vermek isteyen ve yürümekten hoşlanan birisi, yürüme bandında ya da dışarıda yürüyüş egzersizlerinden oluşan bir program belirleyebilir.

Günde otuz dakikadan, haftada beş gün olarak başlayan egzersiz programının yoğunluğu zamanla arttırılabilir.

Sağlığımız açısında, iyi bir beslenmeyle birleşen düzenli egzersiz alışkanlığı çok önemlidir. Fiziksel açıdan form kazanmak açısından egzersiz ve sağlıklı beslenmenin yanından, kişinin yaşam tarzı da önemlidir. Diğer bir deyişle, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşamınızın değişmez bir parçası haline getirebilirsiniz.

Fiziksel açıdan formda olmak, sağlıklı, faal ve hastalıklardan uzak bir hayat demektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0