0

Gebelik çatlakları varis, sabah bulantıları ve ayak bileklerinde şişkinlikle birlikte hamilelik döneminde karşılaşılan sorunlardan biridir. Diğer semptomlar gibi gebelik çatlakları da her kadında olmasa da pek çok kadının karşılaştığı bir sorundur.

Gebelik Çatlakları Nedir?

Gebelik çatlakları hamilelik sürecinde olduğu gibi, hızlı büyüme v kilo artışı sonucunda derinin genişlemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Bu durum, cilde şeklini veren önemli katmanlarından biri olan dermisin yırtılmasına ve sonuç olarak da, zamanla solsa da asla tamamen kaybolmayan kırmızı, pembe veya morumsu bir renk almasına neden olur. Zamanla rengi gümüşümsü bir beyaz olmaktadır. Fiziksel olarak rahatsızlık vermez fakat kalıcı bir iz bırakır.

Yaşanmış bir hamileliğe dair bir iz olması nedeniyle bazı kadınlar birkaç çatlağı dert etmezler. Hayattaki herşeyin bedenimiz üzerinde bir etkisi vardır. Fakat eğer pek çok çatlağınız varsa bunların sizi görüntü olarak rahatsız etmesi de muhtemeldir. Bu yaklaşım kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Gebelik Çatlağını Engellemek için Öneriler

Tamamen kurtulmak mümkün olmasa da gebelik çatlaklarını daha hafif hale getirmenizin bazı yolları bulunmaktadır:

  • Aşırı kilo alımından kaçının. Kilo almamak için takıntılı davranmanız veya açlıktan ölmeniz gerekmez. Egzersiz yaparak kilonuzu dengede tutabilirsiniz
  • Yeteri miktarda cilde faydalı besinler tüketin. Cilde yararlı besinler havuç, turunçgiller, süt ve yumurta gibi A ve C vitamini açısından zengin olanlardır. Ayrıca çinko alımı da çok önemlidir. Bu nedenle günlük olarak fındık, balık ve muz gibi çinko içeren gıdaları da almaya özen gösterin.
  • Yeteri kadar su için ve kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın. Su içmek vücudunuz için gerekli olan nem kaynağını sağlayarak cildinizin yumuşak ve elastik olmasına yardımcı olur. Kafeinin ise gebelik çatlaklarını arttırdığı bilinmektedir. Eğer kahve içme alışkanlığınız varsa sütle birlikte içmek daha uygun olacaktır.
  • Cildinizi nemlendirin. İyi bir cilt bakımının size zararı olmaz. Eğer ilaç tarzında nemlendiriciler kullanma ihtiyacı duyuyorsanız gebeliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkilememesi için mutlaka kadın doğum doktorunuza danışın.
  • Bazı kadınlar kakao yağı kreminin iyi geldiğine inanmaktadır. Kakao yağı cildinizin elastikiyetini arttırsa da varolan çatlaklardan kurtulmanızı sağlamayacaktır.
  • Bazı kadınlar ise bebeğin doğmasını bekleyerek sonrasında mikrodermabrazyon operasyonunu, lazer tedavisini veya liposuctionı denemektedirler. Bu yöntem pahalı olmasının yanında sağlığınız için zararlı olabilir. Ayrıca çabalarınız boşa gidebilir. Eğer çatlaklarınız sizi rahatsız edecek boyuttaysa herhangi bir operasyona karar vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.
  • Bitkisel yağları kullanmayı deneyin. E vitamini ve aloe vera içerenleri tercih edebilirsiniz. Her ikisi de cilt için oldukça faydalıdır.

Gebelik Çatlaklarından Kurtulma

Zamanla yaşlanıyoruz ve çocuk sahibi oluyoruz. Vücudumuz gitgide mükemmel görünümünü yitiriyor. Hamilelik nedeniyle olmasa bile yine de çatlaklarla karşılaşmanız mümkün. Özellikle ergenlik döneminde vücutta meydana gelen hızlı değişimler nedeniyle cilt çatlakları görülebilmektedir. Aynı şekilde aşırı kilo alıp vermek de çatlak oluşuma neden olabilir.

Herhangi bir ameliyat veya operasyona karar vermeden veya pahalı kremlere başvurmadan önce kendinize birkaç çatlağın sizi gerçekte ne kadar rahatsız edebileceğini sormanız gerekir. Çatlaklar sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmazlar ve karın, kalça ve göğüs gibi genelde kimsenin göremeyeceği bölgelerdedirler. Zaman içinde solmaya başladıklarında ise hemen hemen hiç farkedilmezler. Eşinizin ne düşündüğü konusunda endişeliyseniz şunu bilmelisiniz ki; sizi gerçekten seviyorsa böyle önemsiz bir faktör gözüne bile gözükmeyecektir. Hele bir de çatlakların, ona verdiğiniz eşsiz hediye nedeniyle oluştuğunu düşünürsek gerçekten de lafı bile edilmeyecek bir sorundur bu.

Sözün kısası, çatlaklardan kurtulmanın en iyi yolu çatlaklardan rahatsız olmanıza neden olan düşünce yapınızı gözden geçirmektir. Eğer onları sağlıklı bir hamileliğin ve kazandığınız bir zaferin izleri olarak görebilirseniz sizi artık rahatsız etmediklerini farkedeceksiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0