0

Gilbert sendromu, doğumsal ve ailevi bir sendromdur. Kanda biriken bilirübin maddesinin normal seviyelerden daha yüksek olması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalık, ortaya çıktığı bireylerde çoğu zaman korku ve endişeye yol açsa da, kesinlikle zararsız ve önemli yapısal bozukluklara yol açmayan bir karaciğer rahatsızlığıdır. Kan hücrelerinin parçalanması sonucu, kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin karaciğerde parçalanır ve bilirübine dönüşür. Safra yolu ile atılması gereken bilirübin, enzim eksikliği sonucunda bağırsağa akmaz, vücuttan atılamaz ve sarılık ortaya çıkar. Bu hastalık, bireylerde çoğunlukla 20-30 yaş arası kendini gösterir.

Gilbert Sendromu Belirtileri

Kan tahlillerinde ortaya çıkması gereken bilirübin miktarı normalde 0.3-1.2 mg civarında olmalıdır. Tahlil sonucu bu değerler 2.5-3 mg çıkar ise sarılık ön görülebilmektedir. Bu sendromun en sık rastlanan belirtisi, vücuttan atılamayan bilirübin maddesi sonucu cildin bazı bölgelerinde ve göz beyazlarında hafif sararma görülmesidir. Gilbert sendromu olan kişilerde bilirübin seviyesi artması sebebiyle susuzluk, kadınlarda adet, stres, uyku düzeni bozukluğu, halsizlik, yorucu egzersizler, ishal, bulantı, kusma, açlık, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sonucu sarılık belirginleşebilir.

Gilbert Sendromuna Neden Olan Etkenler 

Hastalık genetik olarak aile bireylerinden geçmektedir. Gilbert Hastası olan birey, genler yoluyla doğan çocuklarının yarısına bu hastalığı aktarabilir. Enzim eksikliği sonucu ortaya çıkar ve karaciğer bilirübini dışarı atamaz. Bunun sonucunda ise bireylerde sarılık olur. Bu sendrom tüm bireylerde ortaya çıkabilir ancak çoğunlukla erkeklerde görülmektedir.

Gilbert Sendromu Tedavisi

Bu hastalık iyi seyirli ve vücuda zarar vermeyen bir hastalık olduğundan dolayı tedaviye gerek duyulmaz. Sarılık hafif görülmektedir ve başka bir şikayete sebep olmadığı için tedavi edilemez.

Gilbert sendromuna yakalandığınızı düşünüyorsanız lütfen en kısa sürede bir hekime danışınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0