0

Göğüs daralması

Göğsünüzde bir ağrı hissediyor ve nefes almakta zorlanıyor musunuz? Eğer sık sık bu şikayetlerden yakınıyorsanız bu durumda göğüs anjini rahatsızlığınız olabilir. Göğüs anjini, kalpten kaynaklanan bir göğüs ağrısıdır. Kan pıhtılaşması ve sertleşmiş arterler nedeniyle tıkanan damarlar yüzünden kalbe, yeteri kadar oksijenli kan ulaşmadığında bu durum meydana gelir.

Göğüs daralması (göğüs anjini) genellikle kolesterol ve koroner arter damarlarında toplanan yağdan kaynaklanmaktadır. Eğer ağrı önceden kestirilebilir bir ağrıysa ve farklı egzersiz seviyelerinde tetikleniyorsa bu durumda kararlı anjin olarak adlandırılır. Öngörülemeyen ve dinlenirken bile oluşabilen ağrıların varsa bu durumda da kararsız anjin söz konusudur.

Kararsız anjin yaşamı tehdit eden bir rahatsızlıktır ve tıbbi olarak acil kategorisinde değerlendirilir. Bunun dışında anjinin bir de değişken anjin olarak adlandırılan üçüncü bir türü bulunmaktadır ve damarlardaki spazmlar tarafından tetiklenir. Bu iki tür değişik şartlarda meydana gelirler ve ikisi de benzer bulgu ve semptomları paylaşırlar. Göğüs anjininin birincil belirtileri aşağıdaki gibidir::

Göğüs Anjininin Semptomları

1. Göğüs çevresinde baskı ve ağrı hissi.

Göğüs anjininin en yaygın belirtisi budur. Göğüs çevresinde yalnızca biri veya ikisi birden hissedilebilir ve sol omuz, sol kol ve çeneye doğru yayılabilir. Ağrı göğüs kafesinde basınç veya sıkışma  hissi olarak tanımlanabilir. Göğüs ağrısı ve baskı kadınlar ve erkeklerde çoğunlukla benzerdir.

2. Nefes yetersizliği veya “solunum güçlüğü”

Solunum yetersizliği tıpta dispne olarak geçmektedir. Kararlı anjinde, solunum güçlüğü aktivite süresince tetiklenebilir ve dinlenme veya nitrogliserin türünde ilaçlar alındığında yatışır.

Ancak kararsız anjinde nefes güçlüğü minimum aktivite düzeyinde ve hatta dinlenirken bile meydana gelebilir. Bu semptom daha çok yaşlı veya diyabetli insanlarda görülmektedir.

3. Baş dönmesi, anksiyete ve gastrointestinal problemler.

Tipik olmayan bu semptomlar kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülmektedir. Belirgin semptomlardan biri panik hissi veya ölümünün yaklaştığı düşüncesi. Kusma ve mide bulantısı gibi gastrointestinal durumlar da göğüs anjininin atipik belirtileri olarak ele alınır. Diğer belirtiler ise baş dönmesi, sersemlik ve bitkinliktir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0