0

Göz sorunlarının tedavisiLazer tedavisi (refraktif cerrahi), gözün optik ölçüsünün ameliyatla değiştirilmesi yöntemidir. Bu cerrahi yöntem, 1980’lerde Radyal Keratotomi’nin gündeme gelmesiyle popüler olmaya başlamıştır. Rus doktorlar, o yıllarda korneanın dıştaki kısmını mikro boyutlarda çizerek hafif derecedeki uzağı görememe (miyop) sorunlarını düzeltebiliyorlardı.

Kornea, gözün, odaklanma gücünün 2/3’sine sahip olan şeffaf dış tabakasıdır. Şekli bozulmuş olan korneaya uygulanan ufak çizikler görüş azlığını azaltacak şekilde düzleşmesini sağlamaktadır. O zamandan bu yana, radyal keratotominin yerini büyük oranda güncel prosedürler almıştır. Yine de günümüzde astigmat ve kataraktın tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Temel olarak, düzeltici refraktif cerrahinin iki tipi vardır. Birincisi, lazer yoluyla kornea eğriliğinin düzeltilmesi; ikincisi ise gözün doğal merceğinin değiştirilmesidir.

En güncel refraktif cerrahi prosedür modern göz lazerlerinin kullanılmasından oluşur. Bu da fotorefraktif keratektomi(PRK) veya LASIK(laser in situ keratomileusis) ve LASEK(laser in situ epithelial keratomileusis)‘i kapsamaktadır. Kısace değinmek gerekirse LASIK ve LASEK uygulamada aynı işlemin, farklı korneo tabakası şeffaflığına sahip hastalara göre değişen ve Keratom adı verilen bir cihaz yardımıyla yapılan lazer operasyonlarıdır. LASEK, şeffaf tabakası ince olan hastalara uygulanabilen lazer tedavisidir.

Bahsi geçen üç prosedür de, kornea şeklinin kalıcı olarak değiştirilmesinden yararlanır. Dik eğimli bir korneası olan, normalden daha büyük gözlere sahip olup bulanık görüşü olanlara uzağı göremeyen veya miyop denir. Korneası düz olan ve gözbebeği küçük olanlar ise yakını göremeyen yani hipermetrop olanlardır. Bunlar dışında astigmat olarak isimlendirilen ve korneadaki aşırı eğim nedeniyle odaklanamayan gözlerde oluşan bulanık görüşü ifade eden bir grup da bulunmaktadır.

Günümüzde radyal keratotomi yerine excimer lazer operasyonunun sıklıkla kullanılmasının en büyük nedeni, sadece miyoplarda değil hipermetrop ve astigmatlı hastalarda da kullanılabilir olmasıdır.

Lazer göz ameliyatı ayakta tedavi işlemidir ve cerrah tarafından aksi önerilmedikçe aynı günde her iki göz için de uygulanabilir. İşlemden önce, gözlere lokal anestezi amaçlı damla damlatılması mümkündür. Refraktif lazer operasyonunun avantajı sonuçların öngörülebilir ve sabit olmasıdır. İyileşme süreci gayet hızlıdır ve operasyon sonrası ağrılarına rastlanmaz. Görüş neredeyse hemen ameliyat sonrası düzelir.

Daha yüksek dereceli miyop veya hipermetrop hastalar için başka bir refraktif düzeltme prosedürü ise doğal gözbebeğinin, doğru odaklanma yeteneğine sahip başka bir mercekle değiştirilmesidir. Büyük oranda, bulutlanmış merceğin silikon veya plastik merceklerle değiştirildiği katarakt ameliyatı ile benzerlik gösterir.

Yapay mercek nakli için gözlere ufak bir çizme işlemi uygulanır. Özellikle LASIK gibi iyileşmenin hızla gözlendiği lazer ameliyatlarına kıyasla bu operasyonlarda iyileşme ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir.

Refraktif mercek nakli daha çok, ileri derecede miyop veya hipermetropu olan yaşlı hastalar için daha uygundur. 1999’dan beri uygulanan bu operasyon, katarak sorunu yaşayan 45 yaş civarındaki hastaların bulanık görüşlerini düzeltmek için kullanılabilecek en iyi seçenektir.

Göziçi mercek ameliyatının, lazer operasyona kıyasla bazı avantajları vardır. LASIK için uygun olmayan hastalarda mercek nakli uygulabilir. Katarakt hastalarında mercek nakli uygulanması bu hastalarda kataraktın tekrar görülmeyeceği anlamına gelir.

Geleneksel mercek naklinin dezavantajı uzak görüşe odaklanmış olmasıdır. Bu durumda hastanın uzak görüşü yakınlaştırılamaz ya da yakın görüşü uzak görüş olarak düzeltilemez.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, her mesafede görüş için uyum sağlayabilen veya ayarlanabilen yeni versiyon yapay mercekler üretilmiştir. Bu yapay mercekler, aynen normal gözün yaptığı gibi, doğru odaklanma için mevcut göz kaslarını kullanmaktadırlar.

Hastaların farklı mesafeleri görebilmelerini sağlamada bifokal gözlükler gibi çalışan multifokal mercekler de mevcuttur. Bunlar, yukarıda bahsettiklerimizden farklı olarak merceğin farklı kısımlarından farklı mesafelerin görülebilmesini sağlarlar.

Göziçi merceklerin ortak noktası ise gözlük kullanımına gerek kalmadan görüş yeteneğini iyileştirmesidir.

Refraktif cerrahinin tüm yöntemleri görüşünüzü düzelterek yaşam kalitenizi yükseltebilmeye yöneliktir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin alacağınız sonuç doktorunuza ve ameliyat sonrası göz bakımınıza göre değişecektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0