0

Halk arasında adı karasu hastalığı olarak bilinen göz tansiyonu (glokom) genellikle belirti vermeden ilerleyen bir göz hastalığıdır. Glokomda göz içerisindeki sıvı basıncını dışarıya boşaltmaya yarayan kanallarda yapısal tıkanma oluşması ve sıvının yeterli miktarda boşaltılamaması söz konusudur. Yükselen göz içi basıncı göz sinirinin ölmesine yol açar. Bazı durumlarda ise göz içi basıncı normal olmasına rağmen kan akışının bozulmasıyla görme siniri tahrip olur. Görme hücreleri öldüğünde kalıcı görme kaybı meydana gelir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Hastaların genelinde herhangi bir belirti görülmemekle beraber erken dönemde bulanık görme, baş ağrısı, göz çevresinde ağrı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Genellikle 40 yaşından sonra oluşan glokom tanısı görme kaybı oluşmadan yapılması gerektiğinden rutin göz kontrolleri çok önemlidir. Nadir görülse de gene ileri yaşlarda ortaya çıkan bir glokom tipi dar açılı glokomdur. Görmede azalma, gözde kızarıklık, bulantı ve kusma, şiddetli göz ağrısı belirtileriyle ani bir kriz şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

  • Ailesinde göz tansiyonu öyküsü bulunan kişiler genetik olarak bu hastalığa yakalanmaya daha yatkındır.
  • Guatr ve şeker hastalığına sahip olan kişilerde glokom oluşma riski daha fazladır.-
  • Uzun süre kortizon kullanımı ikincil glokom gelişimi riskini arttıran bir faktördür.-
  • Uzağı iyi görememe rahatsızlığı olarak bilinen miyopi glokom gelişimini riskini iki kat oranında arttırır.
  • Retina dekolmanı, iritis, göz tümörleri ve bazı ciddi göz yaralanmaları da göz içi basıncın artmasına neden olarak glokom gelişimini tetikler.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlaç Tedavisi

Glokom tedavisinde kullanılan ilaçlar gözdeki sıvının yükselişini arttırarak ya da üretimini azaltarak göz içindeki basıncı düşürürler. Hayat boyu ve düzenli olarak ilaç kullanılır. Bazı hastalarda göz tansiyonu ilaçları alerji yada intolerans etkide bulunduğundan bu kişiler için farklı tedavi yöntemlerine başvurulur.

Lazer Tedavi

Farklı glokom tipleri için yapılabilen bir tedavi şeklidir. Akut glokom krizinde fayda sağlama oranı yüksektir.

Cerrahi tedavi

Bu yöntemin birçok çeşidi vardır. Göz sıvısı üretiminin azaltılması, göz içindeki fazla sıvının göz dışına çıkarılabilmesi için bir yol açılması ya da sıvının rezervuar tüp içine boşaltılması gibi uygulamalar yapılabilir.

 

 

 


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye