0
Güller; çeşitli renk, boyutlarda olan güzel, kokulu çiçeklerdir. Doğru bakım yapıldığında, güller kesildikten sonra bile bir buçuk hafta veya daha uzun süre taze kalabilir. Güllerinizin solmasını önlemek için birkaç günde bir sularını değiştirin, temiz bir vazoda ve serin bir yerde saklayın. Yazımızda gülleri taze tutma hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bölüm 1. En Taze Güllerin Seçilmesi

1. Sabah erkenden gülleri kesin.

İç mekanda sergilemek için gül ağacından gül kesiyorsanız, dışarıda hava ısınmadan önce sabahları mümkün olduğunca erken kesin. Hava serinken gülleri kesmek, kesildikten hemen sonra solmasını engeller. Gülleri kestikten sonra hemen sapları temiz bir kaptaki tatlı suya koyun.
Gülleri kesmeden önceki gece gül ağacını sulayın. İyi nemlendirilmiş güller yakın zamanda sulanmayan bir çalıdan kesilmiş güllerden daha uzun süre taze kalır.
Temiz bir bahçe makası kullanarak 45 derece açıyla sapları kesin.

2. Güvendiğiniz bir çiçekçiden kesilmiş güller alın.

Kendi bahçenizdeki gülleri kesmiyorsanız, gülleri iyi tanıdığınız tercihen arkadaşınız olan bir çiçekçiden satın almaya çalışın. Bu sayede bir hafta boyunca bekleyen güller yerine çok yakın zamanda kesilmiş gülleri alabilirsiniz.
Çiçekçiye o sabah hangi çiçeklerin geldiğini sorun ve mümkün olan en taze gülleri seçmeye çalışın.
Serin tutulan güller oda sıcaklığında olan güllerden daha uzun süre dayanacağı için soğutma ünitesinden güller seçin.

3. Yaprakların sapla buluştuğu yeri kontrol edin.

Bu güllerin hala taze olup olmadığını anlamanın kesin bir yoludur. Satın almadan önce gülleri incelerken, yaprakların sapla buluştuğu yeri kontrol edin. Gevşek ve yumuşak hissederseniz güller eskidir, almayın. Sıkı ve gergin hissediyorsanız güller tazedir.

4. Güllerde solma veya kırık yapraklar olup olmadığını inceleyin.

Güzel görünen, parlak yaprakları olan gülleri arayın. Solgun veya kahverengi olmadıklarından emin olmak için yaprakların uçlarını inceleyin. Gülleri eve getirdiğinizde, hasar görmüş birkaç dış yaprağı koparabilirsiniz, ancak iç yapraklardaki hasarlı uçların görünümünü iyileştirmek için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bozulmamış yapraklar solanlardan daha uzun süre taze kalacaktır.

5. Eve dönünce gülleri suda tutun.

Güller birkaç dakika bile sudan çıkarsa zarar görecek ve uzun süre taze kalmayacaktır. Çiçekçiye giderken yanınızda birkaç parmak suyla dolu bir vazo götürün. Bir vazo yoksa, çiçekçiden suyun içinde paketlemesini isteyin.

Bölüm 2. Sapları Hazırlama

1. Sapları su altında kesin.

Sapların su altında kesilmesi havanın sapların altına nüfuz etmesini önleyerek onları taze tutmaya yardımcı olur. Elma ve avokadonun hava ile nüfuz ettiğinde kahverengiye dönüp yumuşadığı gibi çiçeklerin de bozulmasına neden olur. Sapları akan suyun altında kesebilir veya kesmek için gülleri suya daldırabilirsiniz.

2. Bıçak veya bahçıvan makası kullanın.

Keskin bir bıçak veya bahçıvan makası gül saplarını kesmek için kullanılacak en iyi araçlardır. Sıradan bir makas kullanarak kesmek, gülün suyu etkili bir şekilde almasını önleyebilir ve daha hızlı ölmesine neden olabilir. Gülleri küçük bir vazoya koyacaksanız sapların 1.3 cm ila 2.5 cm altından kesin.
Sapları 45 derecelik bir açıyla kesin, bu da suya daha kolay girmelerini sağlar.
Kullandığınız kesme aletinin son derece temiz olduğundan emin olun. Bahçıvan makasları her kullanımdan sonra sıcak, sabunlu su veya hafif çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Çünkü bakteriler üzerlerinde kalabilir ve bir sonraki keseceğiniz çiçekleri etkileyebilir.

3. Yaprakları saplardan koparın.

Sapların suya daldırılacak kısmı tamamen yapraksız olmalıdır. Su altında kalan yapraklar çürümeye başladığı için bakterilerin vazoda birikmesine ve çiçeklerin çok daha hızlı ölmesine neden olur. Sapların üst kısmında birkaç yaprak bırakabilirsiniz, ancak vazoda su altında kalacak bütün yaprakları koparın.

4. Birkaç günde bir sapları kesmeye devam edin.

Sapları birkaç günde bir kesmek güllerin daha etkili bir şekilde su çekmesine yardımcı olacaktır. Çünkü bir süre sonra sapların uçları biraz yumuşak ve hasarlı hale gelecektir. Bu sapları düzeltmek için önceden kullandığınız tekniği kullanın. Kesme aletlerinin temiz olduğundan ve su altında 45 derecelik bir açıyla kestiğinizden emin olun.

Bölüm 3. Gülleri Sergileme

1. Temiz bir vazo kullanın.

Bakteriler vazonun içinde yaşayabilir ve taze güllerinize zarar verebilir. Kullanmayı planladığınız vazoyu sıcak, sabunlu suyla temizleyin, içini bir fırçayla fırçalayın. Vazoyu iyice durulayın.

2. Temiz suyla doldurun.

Güller kesildikten sonra çok fazla su ister. Vazonun 3/4’ünü musluktan soğuk su ile doldurun. Ardından vazoda çiçeklerin saplarını vazo tabanına bir parmak yakın olacak şekilde düzenleyin. Böylece güller taze kalmak için ihtiyaç duydukları suya ulaşabileceklerdir.
Suya biraz çiçek besini ekleyin. Piyasadaki çiçek besinleri güllerin daha uzun süre taze kalması için gereken besinleri sağlayacaktır. Çiçekçiden gül satın aldığınızda birkaç paket çiçek besini de isteyin.
Bir litre suya 1/4 çay kaşığı çamaşır suyu ekleyin. Çamaşır suyu bakteri seviyesini düşük tutar. Ancak suya çok fazla çamaşır suyu eklemediğinizden emin olun. Aksi takdirde güller zarar görür.
Suya bir bozuk para veya bir tablet aspirin eklenmesinin de bakteri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olduğu söylenir.

3. Suyunu iki günde bir değiştirin.

Bakteri üremesinin çiçeklerinize zarar vermesini önlemek için suyunu iki günde bir değiştirin. Vazoyu tatlı su, daha fazla çiçek besini ve yeterli miktarda çamaşır suyu ile doldurun. Güllerin saplarını kesin ve bir kez daha vazoyu düzenleyin.

4. Gülleri serin tutun.

Gülleri evde serin bir yerde tutarsanız günlerce taze kalacaktır. Gülleri güneş alan pencerelerin yanına veya sıcak olan mekanlara yerleştirmekten kaçının. Hatta siz uyurken gülleri serin tutmak için gece buzdolabında saklayabilir, sonra gün boyunca masada tekrar sergileyebilirsiniz.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye