0

Hareket halinde!

Gündelik işlerinizle ilgilenirken de egzersiz yapabilirsiniz – hem de ekstra zaman harcamadan! Bu egzersizlerin hayatınızda yaratacağı farklılıkları çok kısa sürede hissedeceksiniz.

Lavaboda
İş yerinde ya da evde, lavabo başındayken leğen kemiğinizi hafifçe sallayarak çok basit ancak etkili bir egzersiz tercih edebilirsiniz.

Ayak parmakucunda yükselerek esnetme egzersizi
Başınız tavana bakacak şekilde ayak parmakuçlarınızda yükselin. Yeniden alçalırken başınızı havada tutmayı sürdürün. Böylelikle tüm sırt bölgenizi esnetmiş olursunuz.

Duşta
Sıcak su kaslarınızı rahatlamışken, ileri – geri – yukarı – yana hareketlerle esnetme egzersizleri yapın.

Arabada
Arabadayken de hareketsiz kalmayın. Kasık kemiğinizi eğmek için, karın kaslarınızı kullanarak leğen kemiğinizi hareket ettirin. Ardından aynı hareketi ters yönde, bu defa kuyruk kemiğini eğmek için yapın. Bacak yan kaslarınızı kullanarak kalçalarınızı hareket ettirin. Tüm egzersizlerde yaptığınız hareketi 3 saniye koruyun.

Ofiste
Arada molalar vererek sandalyenizden kalkın ve hareket edin. Her 30 dakikada bir mola vermek için gerekiyorsa saatinizin alarmını kullanın. Eğer imkan dahilindeyse, daha uzun molalar verip yürüyüşe çıkın. Ya da merdiven inip-çıkmayı deneyin.

Alışverişte
Çok az şey alacaksanız bile, süpermarkete girdiğinizde bir alışveriş arabası alın. Alışveriş arabasının tutma yerlerini kullanarak ayak parmakucunda yükselme egzersizlerini yapabilirsiniz. Ayrıca alışveriş arabası kullanarak bel ve bacaklarınıza binecek baskıyı ortadan kaldırmış olursunuz. Çok fazla başıboş dolaşmaktan uzak durun, bacaklarınızı sürekli hareket halinde tutun ve alışveriş sonrasında aldıklarınızı iki torbaya eşit ağırlıklarda dağıtmayı unutmayın.

Otobüste ya da kuyrukta beklerken
Ayak parmakucunda yükselme ya da hafif bir şekilde leğen kemiği ve kalçaları sallama egzersizi yapın. İnanın, kimse fark etmez!

Evde ve bahçede
Evde ya da bahçenizde ne işle meşgul olursanız olun, aşağıda sayacaklarımızı aklınızdan çıkarmayın:

  • Sırtınızı her zaman dik tutun. Yere uzanmanız gerektiğinde belinizden değil, dizlerinizi kırarak eğilin. Yerde çalışırken altınıza hasır türünden bir şey serin ve dizlerinizle ilgili bir sıkıntınız varsa, kendinize bir tabure bulun.
  • COG noktanızı her zaman topuklarınız üzerinde tutun (COG, vücut ağırlığımızın orta noktasıdır karnımızın merkezinde, göbeğin 2.5 cm kadar aşağısındadır).
  • Sırt ve bel ağrılarını engellemek için işlerinizi her zaman bel hizasında yapın – daha alçakta ya da yüksekte değil. Öne doğru gereksiz eğilmeyi engellemek için uzun aletler kullanabilirsiniz. Bir yere uzanmanız gerektiğinde sırtınızı zorlamak yerine, bir eşyanın üzerine çıkın.
  • Bir sandalye ya da tezgah üzerinde dengeli bir şekilde oturmadığınız sürece asla belinizden eğilmeyin.
  • Tam destek sağlamak için ayaklarınızı yeterince açın. Herhangi bir iş yaparken, bir eşya kaldırırken ya da taşırken, ayaklarınızı açarak kendinize iyi bir destek sağlayabilirsiniz.
  • Uzun süre ayakta kalmanızı gerektirecek bir iş yaparken (örneğin ütü yaparken), bir bacağınızı daha yükseğe koymanızı sağlayacak bir eşya kullanın. Böylece belinize binecek yükü ortadan kaldırmış ve bacak kaslarınızdan yararlanmış olursunuz.

Kendi egzersiz programınızı oluşturun
Önemli olan ihtiyaçlarınız ve size neyin pratik geldiğidir. Bu nedenle yukarıdaki egzersizleri yalnızca birer örnek olarak düşünün ve kendi egzersiz programınızı oluşturun. Gün içinde hareket edebileceğiniz fırsatları kaçırmayın; tek duraklık mesafeleri yürüyün, gereksiz yere vasıta kullanmayın. Zaman içinde yürüme mesafenizi ya da hareket etme sürenizi yavaşça arttırın. Ve her zaman asansör yerine merdiven kullanın.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0