0

Gece uykusunu iyi almış, herhangi bir sağlık sorunu olmayan, ruh sağlığı yerinde, yaşam tarzında mutlu ve enerjik dolu kalabilmeyi başaran her insanın kendisini dinamik ve yenilenmiş olarak hissetmesi gün zinde başlamasına ve gün boyunca zinde kalmasına neden olacaktır.

Zindelik, hoşlandığımız, keyif aldığımız bir duygu durumu olarak adlandırılmaktadır. Gün boyunca her birimizin yaşamında koşuşturmalı tempoya ayak uydurabilmesi için, yorgun ve bitkin olmaması gerekmektedir. Bu yüzden her sabah güne zinde başlamaya önem vermemiz gerekmektedir. Bu hem beden hemde ruğ sağlımız açısından çok önemli bir konudur.

Nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Güne erken kalkarak başlamasınız! Zaman daraldıkça artan geç kalma kaygısı yoğun iş gününün de eklenince ne yazık ki, günüzü yorgun ve sitresli geçirmenize neden olacaktır. Oysa ki yarım saat erken uyanmanız, rahatça hazırlanıp evden çıkmak size hareketli bir iş günü için gereken enerji için yeterli olacaktır.
  2. Kahvaltınızı atlamamalısınız. Kahvaltı, gün boyunca zinde kalmanızı sağlayacak, yüksek verimle çalışmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü, kahvaltı gün boyunca almış olduğumuz öğünlerinin en önemlisidir.
  3. Gün içerisinde haraketsiz kalmamak için, sabah uyandığınızda güne muhakak rahatca gevşeyebileceğiniz, kaslarınızın açılmasını sağlayacak kısa egzersiz yapılması sizin daha enerjik olmanıza neden olacaktır.
  4. Gün içersinde vücut sıvı dengenizi korumanız, baş ağrılarınızın önüne geçebili, orgun düşmenizi engelleyebilir. Bu yüzden gün içerisinde bol sol su içmeli, ihal etmemelisiniz.
  5. Kendinize güvenmelisiniz. Olumsuz düşüncelerden arınmalı, sorunlara karşı her zaman bir çözüm yolunu bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalı ve kendinizi hazırlamasınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0