0

Çok büyük olan ve hala keşfedilmemiş olan evrende, gezegenlerle ilgili araştırmalar sürmektedir. Bu yazımızda gezegenler ve özellikleri hakkında sizler için yazdık. Ayrıca yazının sonunda “plüton bir gezegen mi” tartışmasından da bahsettik.

1. Venüs

Güneşe en yakın ikinci gezegen olarak, gezegenin sıcaklığı oldukça yüksek olup 400 derecedir.
Diğer gezegenlere göre ters yöne dönen Venüs, kendi çevresini 243 günde, güneş çevresinde ise 224 günde döner. Adını Roma tanrıçası Venüs’ten alır.

2. Mars

Güneşe en yakın dördüncü gezegen olan Mars, adını Roma savaş tanrıçası Mars’tan alır. Sıcaklığı -80 ile 160 derece arasında değişir. Yüzeyi kızıl renginde olup atmosferinin büyük çoğunluğu karbondioksitten oluşur. Güneş çevresindeki dönüşünü 687 günde, kendi çevresindeki dönüşünü 24,5 saatte tamamlar. “Mars’da hayat var mı?” sorusu yıllardır bilim insanlarının araştırma konusudur.

3. Merkür

Güneş’e en yakın gezegendir. Gezegenin sıcaklığı gündüzleri 500 derece, geceleri ise -175 derecedir. Merkür’ün çapı 4850 km’dir. Merkür kendi etrafında dönüşünü 59 günde tamamlarken, güneş etrafında dönüşü 88 gün sürer. Yüzeyinde sadece kayalıklar bulunur, atmosferi yoktur.

4. Dünya

Güneşe en yakın üçüncü gezegen olan Dünyamız, şu ana kadar bilinen yaşam destekli tek gezegendir. Tey uydusu Ay’dır. Dünya’nın çapı 12 bin kilometredir. Kendi ekseninde dönüşünü 1 günde, güneşin etrafında dönüşünü ise 365 gün 5 saat 48 dakikada tamamlar. Ekvatordan şişik, kutuplardan basık bir yapısı vardır.

5. Jüpiter

Güneş sistemindeki en büyük gezegen olan Jüpiter dünyadan 1300 kat daha büyüktür. Güneş çevresindeki dönüşünü 12 yılda, kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte tamamlar. İsmi Roma mitolojisindeki en büyük tanrı olan Jüpiter’den gelir. Gezegenin ortalama sıcaklığı -140 derecedir. Toz ve bulutlar oluşan Jüpiter’in 79 uydusu vardır.

6. Satürn

Satürn’ün güneşten uzak olması sebebiyle sıcaklığı -180 derecedir. Güneş etrafında dönüşünü 30 yılda, kendi etrafında dönüşünü 10 saatte tamamlar. En ilginç özelliği olarak gezegenin etrafında buzlardan ve taşlardan oluşan bir halka bulunmaktadır. Yoğunluğu sudan az olduğu için Satürn’ü suyun içerisine bırakabilsek suyun üzerinde yüzerdi.

7. Neptün

Güneşe uzak kaldığı için Neptün’ün sıcaklığı ortalama -200 derecedir. Kendi çevresindeki dönüşünü 16 saatte, Güneş çevresinde dönüşünü 167 yılda tamamlar. Dünya’dan 4 kat daha büyük olan gezegen, hidrojen ve helyum bakımından zengindir.

8. Uranüs

Dünya’dan çok uzakta olan Uranüs, Güneş’e en yakın yedinci gezegendir. Uranüs’ün ortalama sıcaklığı -215 derecedir. Kendi etrafındaki dönüşünü 11 saatte, Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlar. Mavi yeşil renklerde olmasının sebebi metan gazı içermesidir.

Plüton Bir Gezegen mi?

En son keşfedilen gezegen olarak bildiğimiz Plüton, uzaybilimcileri ikiye bölmüştür. Eskiden 9. gezegen olarak kabul edilirken günümüzde cüce gezegen olarak adlandırılmış bir gök cismi olarak kabul edilir. 2006 yılında gezegen olma statüsünü kaybetmiştir.

Cüce Gezegen Nedir?

Bir gezegen gibi büyük kütlesi olmayan, aynı zamanda bir uydu kadar küçük kütlesi olmayan gök cisimlerine cüce gezegen denir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye