Günlerinizi Daha İyi Geçirmek için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar


0

Yorgun ve uykulu sabahlar, keyifsiz işler, enerjisiz günler hepimiz sık sık bu durumda kalıp yetersiz günler geçirmekten şikayet ederiz. Gününüzü daha verimli ve enerjik geçirmek ise aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Genel olarak tüm yaşamınız boyunca edinmeniz gereken birkaç alışkanlık sonucunda sabahları çok daha dinç uyanıp enerjik bir gün geçirirken motivasyonunuzu hiç kaybetmeden başarılı sayısız işe imzanızı atabilirsiniz.

Hayatınızda uzun zamandır mevcut olan ve benimsediğiniz yaşam stilleri üzerinde değişiklik yapmak öyle kısa ve kolay bir yol değildir tabii. Ortalama 21 gün denmekle birlikte alışkanlıklarımızı değiştirmek için hepimizin belli bir süreye ihtiyacı oluyor. Bu sebeple birazdan sıralayacağımız önerileri istikrarlı bir şekilde hayatınızda uygulamaya çalışmalısınız. Belli bir süre sonunda artık bunlar uymanız gereken kurallar olmaktan çıkıp alışkanlığınız haline geldiğinde hayatınız da bir daha eskisi gibi sönük ve keyifsiz olmayacak.

İşte günlerimizi mükemmel geçirmek için edinmemiz gereken alışkanlıklar:

Alarmları Ertelemeye Son

Sabahları yoğun iş hayatı, vücudumuzun ihtiyacı olan saatte uyanması yerine dış etkenler sonucu belirlenen saatlerde uyanmamızı zorunlu kılıyor. Hayatımızı değiştiremediğimiz şeylere odaklanıp kötü hissetmek yerine nerede değişiklik ve gelişim yaratabiliyorsak oraya odaklanmalıyız. Peki uyanma ve alarm konusunda ne yapabiliriz? Saat 07.00’de uyanmanız gerekiyorsa 07.00’de uyanın 07.05’te değil.

Kişilerin sabahları 5-10 dakika ertelemeli kurdukları sayısız alarm güne kötü bir başlangıcın en temel sebebi. Sabahları ilk alarm ile uyanabilmek için telefon ya da çalar saatinizi yatağınızdan uzak bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Alarmı kapatmak için yataktan kalmak zorunda kalacak ve kolayca uyanacaksınızdır.

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü

Birçok kişi uykusuzluk ya da gitmesi gereken yere yetişememesi sebebiyle kahvaltı öğününe gereken önemi vermiyor. Kimileri yolda atıştırmalıklar, kimileri sert kahveler ile güne merhaba diyorlar. Bu durum başta mideniz olmak üzere vücudunuz için oldukça kötü ve vücudunuz bunun sinyallerini size veriyor da. Tüm gün neden bu kadar keyifsiz ve enerjisiz olduğunuzu düşünüyorsanız günün ilk saatlerinde neler tükettiğinizi bir gözden geçirin. Tüm gün ihtiyacınız olan enerjiyi temin edebilmek için dolu dolu doyurucu bir kahvaltıyı her zaman önceliğiniz haline getirin.

Gün Planlaması/ Yapılacaklar Listesi

Bir güne başlarken tüm günün nasıl geçeceğini tamamen bilemezsiniz. Ama bilinmeyenleri en aza indirmek sizin elinizde. Üstelik gününüz hakkında ne kadar bilinçli ve önünüzü görebilir durumda olursanız stresten de o kadar uzaklaşmış olursunuz. İşte bu sebeple güne başlarken örneğin kahvaltınız esnasında kendinize beş altı maddelik bir yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Edineceğiniz küçük bir ajanda ile bunu her gün yaparsanız hem hayatınız daha düzenli olur hem de siz sürprizlerden ve unutulan işlerden bir o kadar kaçınmış olursunuz.

Alışmış olduğunuz yaşam nasıl olursa olsun, güçlü bir irade ile tüm yaşam stilinizi değiştirmeniz mümkün. İnancınız ve isteğiniz ile her gününüz mükemmel, enerjik ve dolu dolu geçebilir.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

0

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı