0

Cüzdanınızda her zaman yeterli miktarda para olması için yapmanız gereken 12 şey

Gündelik yaşamımızda para tasarrufu yapmaya çalışmak hiç de eğlenceli olmadığı gibi, çoğu zaman aklımızda bunu gerçekleştirmek varken, genellikle tam tersini yaparız. O halde, gerektiği ölçüde para harcamanızı ve savurganlıktan kaçınmanızı sağlayacak önerilerimizi okuyun.

1. Yemeklerinizi evde kendiniz yapın
Sürekli olarak restoranlarda yemekten ve eve sipariş vermekten vazgeçmeniz gerekiyor. Haftada en azından üç gün evde kendiniz yemek yaparak işe başlayın. Kısa sürede elinizde çok daha fazla para tuttuğunuzu göreceksiniz. Yemek pişirmek için zamanınız yoksa, mikrodalga fırında ısıtabileceğiniz hazır yemekleri de tercih edebilirsiniz. Her halükarda restoranlarda yemekten ya da eve sipariş vermekten daha hesaplı olacaktır.

2. Dışarıda kahve içmeyin
Kahve içmekten vazgeçmeniz gerektiğini söylüyor değiliz ama sabahları kahve dükkanlarına bir sürü para dökmektense, evde kendi kahvenizi yapmanız çok daha akıllıca.

3. Alışverişe çıkmadan liste hazırlayın
Süpermarkette sırf indirim var diye aklınızda olmayan ya da aslında hiç de gerek duymadığınız şeyleri alıp dönmeyin. Alışverişe çıkmadan ihtiyaç duyduğunuz şeylerin listesini yaparsanız, gereksiz şeyler almaktan kendinizi koruyabilirsiniz.

4. Buzdolabınızdaki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini takip edin 
Kendinizi sıklıkla son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri çöpe atarken buluyorsanız, buzdolabınızda bulunan her şeyin son kullanma tarihini takip etmenizi öneririz. Bir diğer seçenek de, satın aldığınız ürün miktarını azaltmak olabilir.

5. Yiyecek ve içecek alırken daha az bilinen markaları tercih edin 
Daha az bilinen markaları tercih ederek çok fazla tasarruf gerçekleştirebilirsiniz. Daha pahalı olan ürünler illa daha iyi ya da daha kaliteli demek değildir.

6. Kredi çekmeyin
Karşınıza çıkan teklifler ne denli çekici olursa olsun, kredilerden, kiralık arabalardan vs uzak durun. Ve en önemlisi, karşılayamayacağınız lüks ürünlerden kendinizi koruyun.

7. Faturalarınızı zamanında ödeyin
Faturalarınız konusunda kendinizi organize edin ve bankaların otomatik ödeme seçeneğinden yararlanın. Böylelikle faturalarınız anında ödeniz ve asla gecikme faizi ödemek zorunda kalmazsınız. En önemlisi de tüm faturalarınız ödendikten sonra kalan paranızı daha planlı bir şekilde harcama şansına erişebilirsiniz.

8. Satın almak yerine arkadaşlarınızdan kitap ödünç alın
Mümkünse, kitap satın almak yerine arkadaşlarınızın kitaplıklarından ya da kütüphanelerden yararlanın. Aylık kütüphane üyelikleri sürekli kitap satın almaktan çok daha hesaplı bir tercihtir.

9. Ani alışverişlerden kaçının
Anında istekle yapılan alışverişlerden kaçının. Bir şey satın almanız gerektiğinde, farklı mağaza fiyatlarını karşılaştırın ve en makul fiyatlara sahip mağazaları tercih edin.

10. Araba yerine diğer ulaşım seçeneklerinden faydalanın
Evinizle işiniz arasında uzun bir mesafe yoksa, otobüslerden yararlanın ya da mümkünse bisiklet kullanın. Ayrıca evinize yakın olan tüm mesafeler için araba kullanmaktan kaçının.

11. Evinizin maliyetlerini düşürün
Kullanmadığınız zamanlarda elektrikli aletlerin fişini çekerseniz, ciddi ölçüde tasarruf gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, bulunmadığınız odaların ışıklarını açık tutmamaya özen gösterin. Evin genel sıcaklık düzeyini makul bir noktada tutun. Ve dişlerinizi fırçalarken ya da saçınızı şampuanlarken suyu açık bırakmayın.

12. Harcamalarınızın kaydını tutun
Mali durumunuzu kontrol altında tutarak, aylık gelir ve harcamalarınızı takip edin. Bu kayıtlar size mali durumunuz hakkında detaylı bir fikir verecektir. Böylelikle neye ne kadar para harcadığınızı görebilir ve gerekli kısıtlamaları daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu önerileri birebir yapmanız gerekmiyor ama kendinizi rahatsız hissetmeden yapabileceklerinize odaklanın ve bu alanlarda para tasarrufu gerçekleştirin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0