0

Güzellik salonuCilt bakımınız için gittiğiniz güzellik salonları aslında sağlığınızı tehdit ediyor olabilir mi? Olabilir! Eğer güzellik salonlarındaki muhtemel sağlık tehditlerini görmezden gelir ve bunlara karşı önleminizi almazsanız…

Manikür ve Pedikür

Çoğumuz manikür ve pedikür bakımını güzellik salonunda veya kuaföründe yaptırır. Hem daha pratik olması hem de artık cüzi fiyatlarla alınabilir bir hizmet olması nedeniyle manikür ve pedikür için sıklıkla güzellik salonumuza başvururuz. Kullanılan aletlerin hijyen ve güvenilirliğinden emin değilseniz aklınıza bile gelmeyecek riskler alıyorsunuz demektir. Her zaman başınıza gelmese de manikür ve pedikür esnasında el ve ayaklarınızda ufak çaplı kanamalar olabilmektedir. Bu durumda vücudunuzun her türlü virüs ve enfeksiyona açık hale geldiğini hiç düşündünüz mü? Kan yoluyla bulaşabilecek ve ölümcül denilebilecek sayısız enfeksiyon bulunmaktadır. Bu nedenle işini yapmaya başlamadan önce ilgili kişiden, kullanacağı makas, törpü vb. malzemeleri gözünüzün önünde dezenfekte etmesini rica etmeniz yararınıza olacaktır.

Solaryumlar

Fazlasıyla popüler olan solaryumların yanlış kullanımı cilt kanserine yakalanma riskinizi arttırır. Ayrıca kalıcı göz hasarlarının söz konusu olduğunu unutmayın. Kornea yanması yanlış solaryum banyoları nedeniyle meydana gelebilmektedir. Ayrıca solaryumda uzun süre kalmanın katarakt ve gözde lekelenme oluşması riskini de arttırdığı düşünülmektedir. Son olarak, UV ışınları cildinizin zarar görmesine ve erken yaşlanmasına neden olabilir.

Tüm bu risk ve tehlikeleri solaryum seanslarınızın sayısını azaltarak, doğru koruyucuları giyerek ve uygun bir losyon kullanarak azaltmak elinizde.

Botoks

Botoks deri içine bir tür toksinin enjekte edilmesi işlemidir. Tek başına bu bile durup düşünmenizi gerektiren bir durum. Hastaların %10’undan daha az bir kısmında yan etki ve komplikasyon görülüyor. Bu komplikasyon ve yan etkilerin arasında, operasyondan birkaç gün sonra, kalıcı başağrıları, mide bulantısı veya grip benzeri semptomlar bulunmaktadır. Daha az oranda, kaslarda güçsüzlük ve bitkinlik görülebilmektedir. Enjeksiyonun yapıldığı bölgeye bağlı olarak da göz kapaklarında sarkma veya kalıcı salyalanma olabilir. Bu semptom ve yan etkiler zamanla düzelse de bu size birkaç aya mal olabilir.

Tüm bu riskleri en aza indirmek için botoks yalnızca uzman doktorlar, diş hekimleri ve yetkili hemşireler yönetiminde uygulanmalıdır.

Bikini Bölgesi Epilasyonu

Bikini bölgesi ağdası güzellik salonlarına en sık başvurma gerekçelerinden biridir. İncecik bikiniler giyebilmek için de şarttır. Peki bu işlemin bakteriyel enfeksiyon riski olduğunun farkında mısınız? Olasılık çok düşük olsa bile şanssızlık eseri bu tarz bir enfeksiyonu kapmak neredeyse ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Genital bölgeyi koruyan pubik kılların yok edilmesi enfeksiyona neden olabilecek bir etkendir. Vücudu savunmasız bulan bakterilere davetiye çıkar. Eğer ağda esnasında derinin dış yüzeyi de soyulmuşsa bu da enfeksiyon için başka bir giriş kapısı anlamına gelir. Kısacası, ağda işlemi sırasında vücut pek çok enfeksiyona karşı savunmasızdır.

Bu riski de tercih ettiğiniz güzellik salonunda işinin uzmanı olan deneyimli elemanların çalıştığından ve hijyen kurallarına dikkat edildiğinden emin olarak elimine etmeniz mümkün.

Tüm bu tehlikeler önem arz eden risklerdir. Güzelliğiniz için yaptırdığınız bir işlem size çok daha fazlasına mal olabilir. Bu nedenle yaptıracağınız herhangi bir işlemden önce doktora danışmak ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek tehlikelerin farkında olmak açısından önem taşır. Böylece içiniz rahat bir şekilde hem güzelliğinizi hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0