0
Hafıza Nasıl Güçlendirilir

Hafıza Nasıl GüçlendirilirHafıza Güçlendirme yöntemlerine mi ihtiyacınız var?

İnsan beyni şüphesiz en mükemmel araç; ancak hafıza biraz pratik ve fazlasıyla sabırla geliştirilebilen bir yetenek. Hafızasını geliştirmek isteyen herkes biraz çabayla hafıza güçlendirme becerilerini ve problem çözme tekniklerini öğrenebilir.

Aslında kimse “kötü” bir hafızaya sahip değildir. Asıl problem, insanların bebeklik döneminden itibaren farkına bile varmadan kötü hafıza alışkanlıkları geliştiriyor olması. Sürekli kullanılan bu kötü alışkanlıklar nedeniyle sınavlarda, toplantılarda ve etkin hafıza kullanımını gerektiren tüm kritik durumlarda zorluklarla karşılaşırız.

Çoğumuz, gerçeği, bilgiyi ve hayatımızdaki deneyimleri hatırlama kapasitesine sahip olmadığımıza inanırız. Ancak herhangi bir yaşta uygulanabilecek pek çok yöntem ve teknik hafıza gelişimine yardımcı olur. Aslında hafıza güçlendirme sadece, hatırlama gücünü arttırabilecek becerileri pratik yapmak için belirli kişisel alışkanlıkların module edilmesi yöntemidir.

Kim bilişsel fonksiyonlarını ve bilgiyi akılda tutabilme becerisini geliştirmek istemez ki? Hafıza güçlendirmek için sayısız teknik bulunmaktadır; ve beyin gücünü arttırarak hayatı daha kolay hale getirmek için bu teknikleri etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmek gerekir.

Hafıza kaybının veya hafıza güçlendirmenin yaşı yoktur. Yaşınız ne olursa olsun hafızanızı geliştirmeniz mümkün.

İşte hafızanızı güçlendirmek için bazı teknikler

Uygun Beslenme ve Uyku

Mineral ve vitaminlerden zengin bir beslenme programına sahip olmanız çok önemli. Aynı şekilde yeterli miktarda uyumak da…Her ikisi de vücut sağlığını korumak ve öğrenme becerisini optimize edebilmeye yardımcı olur. Sebze ve meyve yönünden zengin olan diyetlerin beyin aktivitesini geliştirdiği bazı çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Tertipli Olun

Düzenli olmak hayatınızı kolaylaştırır ve stres seviyenizi düşürür. Tertiplilik önemsiz ayrıntılardan kurtulmanızı sağlar. Böylece beyin enerjinizi gerçekten önemli olan şeylere odaklanmaya kanalize edebilirsiniz. Düzenli olmak ayrıca daha fazla bilgiyi koruma yeteneğinizi arttıracaktır.

Beyin Egzersizleri Yapın

Yüksek seviyede fonksiyonel olması için beynimizin yeterince egzersize ihtiyacı vardır. Beyni aktif tutmak ve gelişmesi için yeterli imkanları sağlamak kilit öneme sahiptir. Bunun için bulmaca çözebilir, Sudoku ve satranç veya dama gibi strateji oyunları oynayabilirsiniz.

Bu Gıdaları Tüketin

Araştırmalara göre hafızayı güçlendiren belirli bazı gıda maddeleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; üzüm, elma, yabanmersini, soğan, ıspanak, köri, portakal suyu, fındık, koyu renk sebzeler, balık ve kafeindir.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0