0
Halı Temizliği

Halı TemizliğiHalı temizliği için pek çok yöntem bulunmaktadır: köpüklü veya kuru temizleme, sadece buharla temizleme, bonnet ile temizleme ve en popülerleri olan halı yıkamacılar ve buharlı temizleme makineleri. Bu makinelerden birini kiralayabilir veya satın alabilir ya da tercihinize göre bir halı yıkama firmasından yardım alabilirsiniz.

Eğer halılarınızı yıkatmak için bir halı yıkamacıya vereceksiniz, daha önce sizin veya tanıdığınız birinin deneyip hizmetinden memnun kaldığı bir firmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca size sundukları hizmetleri de detaylı olarak öğrenmenizde yarar var. Halıları teslim etmeden önce ne kadar ödemeniz gerekeceğini de mutlaka öğrenin.

Eğer ailenizde alerjisi olan biri varsa, buharlı temizlik en iyi tercihtir. Buhar, halınızda gizlenmiş pek çok alerjenin yok olmasını sağlar. Ancak eğer halılarınız yünse yüksek derecede sıcaklığa maruz bırakmamanızda fayda var. Buharlı temizlemenin en büyük avantajlarından biri de kuruması için günlerce beklemenize gerek kalmamasıdır.

Dışardan kiralayalayacağınız buharlı halı temizleme makineleri sıcak su ve deterjan kullanarak çalışır. Temizlik maddeleri halıya püskürtülür ve vakumlu hortum deterjanın çözdüğü kiri çeker. Bu yöntem yün halılar haricindeki tüm halılar için mükemmel bir çözümdür. Bu metodla kuruma işlemi saatler alabilir ve kuruyana kadar halının üzerinde gezmemeniz gerekir. Dışarıdan kiralamaya alternatif olarak piyasada buharlı temizleme yapan elektrikli paspasları da tercih edebilirsiniz. Deterjan kullanmadan, sadece buharın gücüyle çalışan bu makineler sadece halı temizliğinde değil evinizin her köşesini temizlerken size yardımcı olacaktır.

Yün halılarınız için tercih edebileceğiniz en iyi yöntem köpüklü yıkamadır. Köpüklü yıkamada, toz deterjan halıya serpilerek fırça veya makine yardımıyla köpürtüldükten sonra yumuşatılan ve sökülen kir vakumlanarak çekilir.

Bonnet yönteminde halı üzerine uygulanan sprey temizleme solüsyonu ve pamuk başlıklı dönen bir makine kullanır. Solüsyon ve kir dönen bonnet tarafından çekilir ve başlık kirlendikçe ve ıslandıkça değiştirilir. Bu yöntemde temizlik bitene kadar birkaç tane yedek başlık bulundurulmalıdır. Halıların kuruma süresi kısadır.

Hangi yöntem tercih edilirse edilsin halı temizliğine başlamadan önce derin bir süpürme işlemi yapılması önemlidir. Bunun için uzunca bir vakit ayırın. Kir ve döküntüleri önceden süpürmek temizlik zamanınızı kısaltacaktır.

Doğru yöntemleri kullandığınız sürece halı temizlemeye harcadığınız emeğinizin karşılığını yepyeni görünümlü ve mis kokulu halılarda gezinmenin tadını çıkararak alabilirsiniz.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0