0

Halı kullanımı azalsa da halılar halen ev dekorasyonunu tamamlayan unsurlar. Yerde oldukları için
kiri ve tozu kolay tutan halıların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çok kullanılan halılar altı ayda bir, daha az kullanılan halılar yılda bir temizlenmelidir. Yazımızda halı temizliği nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacaksınız.

Halı Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizleyeceğiniz halıyı satan yere sorup ya da garanti belgesine bakıp yıkama talimatını öğrenmelisiniz. Halının dokunduğu ip gibi etkenler halı temizliğinin nasıl yapılacağını belirler. Halıları temizlerken dikkat edilmesi gereken, temizlerken halıların uzun ömürlü olmasını da sağlamaktır.

Halı Nasıl Silinir?

Halıyı doğru şekilde ve düzenli olarak elde silerseniz gereken hijyeni sağlayabilirsiniz. Halının altta sıkışan tozlarının alınmasıyla işe başlayabilirsiniz. Çünkü gerçek anlamda bir temizlik isteniyorsa halının üstünden bez ve deterjanla silinmesi tam olarak bunu sağlamaz.

Halıdaki Toz Nasıl Temizlenir?

Emiş gücü yüksek elektrik süpürgesi ile halı tozdan arındırılmalıdır. Halının derinliklerine ulaşan bir aparat kullanılarak süpürülmesi gerekir. Tam anlamıyla hijyen için birinci şartı gerçekleştirdikten sonra halı silmeye geçilebilir.

Halı Silmek İçin Ne Kullanılır?

El dokuması, narin halılar için deterjan tercih edilmemelidir. El sabunu ya da da arap sabunu kullanılmalıdır. Özellikle el dokuması, yün ve doğal boyama yapılmış halılar için deterjan yerine kullanılan el sabunu ya da arap sabunu renkleri korur, halıyı yıpratmaz. Arap sabununun yüzde yüz doğal olduğundan emin olun. Kalitesiz olan arap sabunları kimyasal deterjan gibi halınıza zarar verebilir.

Arap sabunu dışında karbonat da halı temizliği için kullanılabilir. Halıyı kötü kokulardan arındırmak, bakterileri yok etmek, nemi almak ve rengini korumak için karbonat ucuz ve pratik bir yöntemdir.

Halı Silmek İçin Nasıl Bez Kullanılır?

Halıyı silerken ıslak bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bu sebeple çabuk kuruyan mikrofiber bezler kullanabilirsiniz. Fırça seçerken ise halıyı yıpratmamak için yumuşak tüylü olanlar tercih edilmelidir. Kirlerin yayılmaması için lekeler çıktıktan sonra tüm halı silinmelidir. Halı dairesel hareketlerle silinerek daha etkili bir temizlik sağlanabilir.

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

  • Temizlik sırasında mutlaka eldiven kullanın.
  • Halıyı yıkarken deterjan kalıntısı kalmadığından emin olun.
  • Halıyı yıkadıktan sonra direkt güneş almayan bir alanda kurutun.
  • Halı saçaklarını bir fırça ile fırçalayın, karışmamaları için düz bir zeminde kurutun.
  • Halıların parlaması için silme suyuna sirke ekleyin.
  • Halıları temiz muhafaza etmek için sık sık havalandırın ve süpürün.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye