Hamile Kalmak İçin Etkili 7 Tavsiye


0

Günümüzde artış gösteren hamile kalamama sorunu yeni evlenen pek çok çifti korkuttuğu gibi yıllardır çocuk sahibi olmayı bekleyen çiftleri de yeni çareler aramaya yöneltiyor. Gebe kalma oranının azalması genel olarak tüketilen besinlere, teknoloji ile iç içe olma durumuna ve kirli hava şartları gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Hamile kalmak için beklemek istemiyor ve çeşitli tedavilere başlamadan önce hamile kalmayı kolaylaştıracak yöntemler denemek istiyorsanız işte tavsiyeler…

  1. Yumurtlama Dönemi Tespiti Yapın!

Kadınlar için adet döneminin tespit edilmesi gebelik hazırlığı için hayati önem taşıyor. Bu nedenle adet gününüzü tarihleri ile birlikte not etmeniz gerekiyor. Notlarınızda düzensizlikler olabilir ya da gecikmeler yaşayabilirsiniz. Ancak genel olarak zaman tahmini yapabiliyorsanız gelecek adet zamanınıza 12-16 gün kala yumurtlama döneminiz olacağı için bu sürelerde ilişkiye girebilirsiniz. Eğer yumurtlama döneminizi bilemiyorsanız eczanelerde satılan yumurtlama tahmin kitlerini alabilirsiniz. Evde kendi kendinize idrar testi yaparak yumurtlama zamanınızı tespit edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli telefon uygulamaları da size yardımcı olacaktır.

Kadınların doğurganlık zamanı olarak bilinen yumurtlama dönemi ay içerisinde gelen akıntıların miktarı ile de fark edilebilir. Akıntınızın fazla geldiği zamanlar yumurtlama dönemleriniz olabilir.

  1. Spor Yapın ve Kilonuzu Kontrol Edin!

Kadınlarda kilolu olmak gebe kalmayı önleyecek durumlardandır. Ancak her kilolu kadın hamile kalamaz demek de doğru değildir. Kilo oranı yüksek olan bayanların bol bol spor yapması yumurtalıkların ve hücrelerin çalışması için çok önemlidir. Ayrıca erkeklerinde sperm hareketliliğini artırmaları ve sperm kalitesini yükseltebilmeleri için spor yapmak, kiloyu kontrol etmek önemli detaylardandır.

  1. Vitamin Alın!

Sağlıklı bir vücut için vitaminlerin önemi büyüktür. Özellikle hamile kalmak için çiftlere tavsiye edilen vitaminler vücuttaki eksikliklerin tamamlanmasını, yumurta ve sperm gibi hücrelerin kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Ayrıca kadınlarda rahimin hamileliğe ve doğuma hazırlanabilmesi için vitamin alınması gerekebilir. B vitamini ve folik asit alan kadınların daha kolay hamile kaldığı araştırmalarla ortaya koyulmuştur.

Dengeli ve düzenli beslenerek dışarıdan yiyeceklerle alınacak olan vitaminlerde gebe kalmak için en etkili yöntemlerdendir. Hazır gıdalar tüketmek, tek tip gıdalar tüketmek, sebze ve meyvenin az olduğu beslenme tabloları nedeniyle gebe kalmak zorlaşabilir.

  • Kafeinli ürünler tüketmeyin.
  • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler yemeyin.
  • Sebze, meyve, kuruyemiş, kalsiyum ve protein açısından zengin ürünler tüketmeye çalışın.
  1. Aşırı Egzersizden ve Vücudu Çok Yormaktan Kaçının!

Kadınların bol bol hareket etmesi doğurganlığı artırmak için önemli durumlardan biridir. Ancak vücudun gereğinden fazla yorulması, yoğun egzersiz programlarının uygulanması yumurtlama dönemine zarar verecek ve adet olmayı geciktirebilecektir.

  1. Gebe Kalmak İçin Stres Yapmayın!

Hamile kalmak istiyorum düşüncesi nedeniyle kendinizi sürekli bir baskı altında hissedebilirsiniz. Aklınızda bir bebek sahibi olmak isteği ile cinsel ilişkiye girdiğinizde bile büyük bir stres yaşayabilirsiniz. Hormonlarınızı ve vücudunuzu olumsuz etkileyen bu yöntem nedeniyle hamile kalma ihtimaliniz azalacaktır. Ayrıca gündelik sıkıntılar yaşamanız halinde ise bu sorunları büyütmek de bebek sahibi olmanızı zorlaştıracaktır.

  1. Seks Zamanlarınızı Artırın!

Hamile kalma oranını artırıcı yöntemlerden biri olan düzenli seks hayatı için haftada 3 kere cinsel ilişkiye girmek uzmanlar tarafından ideal görülmektedir. Eğer haftada hatta ayda bir kere gibi oldukça düşük bir seks zamanınız varsa bunu artırmalısınız. Eşlerin uzun süre birbirini görememesi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gebelik zamanı ertelenebilmektedir.

  1. Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin!

Normal bir adet düzeniniz yoksa ya da herhangi bir sorununuz olmadığı halde 1 yıldan daha uzun bir zamandır hamile kalamamışsanız ve hamile kalmak için çaba harcamamışsanız doktora gitmelisiniz. Rahim bölgesindeki ufak bir kist veya kısırlık gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak hamile kalamıyor olabilirsiniz. Doktor kontrolü ise sorunları tespit ederek önlem almayı sağlayacaktır.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

0

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı