0

Hamilelik sürecinde, bebeğin sağlıklı olması için, iki kişilik yenmesi gerektiğine mi inanıyorsunuz? Hamilelik hakkında bilinen ve sonuç olarak sağlık problemlerine de davetiye çıkaran en yaygın yanlışlardan biridir bu. Bebeğinizin sağlığı sizin yediklerinizden doğrudan etkilendiği için, hayatınızın bu kritik döneminde ne yediğinize çok dikkat etmelisiniz.

Hamilelik döneminizde unutmamanız gereken önemli nokta niteliğin nicelikten daha önemli olduğudur. Bebeğin ihtiyacı olduğu düşüncesiyle kendinizi yemek yemeye zorlamamalısınız. Besin değeri yüksek gıdalarla beslenmeniz bebeğinizin kemik, kas ve beyin gelişimi için şarttır. Ayrıca hamilelik, popüler diyetlere girmek için de uygun bir dönem değildir.

Hamilelik döneminizde şu besinleri düzenli olarak tüketmeye özen gösterin:

 • Karbonhidratlar, artan enerji ihtiyacınızı karşılamak açısından bu periyodda alınması gereken besin türlerinden biridir. İmrendiğiniz süpermodeller bile, bu gerçeği göz önünde bulundurarak, hamileliklerinde karbonhidrat yemeye başlamaktadır. Yiyeceğiniz karbonhidrat grubu yiyeceklerde de esmer olanı beyaz olana tercih etmenizde fayda var. Ekmeğinizi seçerken besin değerleri yüksek olan tam tahıllı ekmeği seçin.
 • Protein, folik asit ve pek çok temel vitamini içerdikleri için kurubaklagilleri de beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz.
 • Kurubaklagiller ayrıca lif değerleri yüksek bir besin grubu olduğu için hamilelikte yaşayabileceğiniz kabızlık sorununuzu çözmenize de yardımcı olacaktır.
 • Hamileliğinizde bol bol meyve ve sebze de yemelisiniz. Dolabınızda doğranmış küçük porsiyonlar halinde meyve bulundurun. Böylece açlık hissettiğinizde veya canınız çektiğinde küçük ısırıklar alabilirsiniz. Vitamin, enzim ve posa açısından zengin olan meyve ve sebzeler hamilelikteki ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaklardır.
 • Kurutulmuş meyveler ve fındık sizin için hızlı ve tatmin  edici atıştırmalıklar olabilir.
 • Badem ve ceviz bebeğinizin sinir sisteminin gelişimi için gerekli temel yağları içerirler.
 • Beslenme programınızda ıspanak ve karalahana  gibi yeşil yapraklı sebzelerin de bulunmasına gayret edin.
 • Avokado yağ asidi açısından mükemmel bir kaynaktır.
 • Çiğ gıdalar kir ve bakterilerden arıdırmak için iyice yıkanmalıdır.
 • Kabuğu soyulmadan yenen yiyecekler, yüzeylerindeki tarım ilaçlarından arındırılmak üzere bir süre suda bekletilmelidir.
 • Balık hamilelik döneminizde yiyebileceğiniz en sağlıklı besinlerdendir; fakat balığın taze olmasına ve civa zehirlenmesine karşı dikkatli olmalısınız. Her hafta 1-2 öğün balık yemek güvenli olacaktır. Yine de balığı iyi pişirmeye özen gösterin.

Doğru uygulanan bir beslenme programı sağlığınızı ve enerjinizi de korumanızı sağlayarak daha sorunsuz bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0