0

Hamilelikte Beslenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hamilelikte beslenme oldukça önemlidir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı anne adaylarının sağlık bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde, anne adaylarının en büyük problemlerinden biri de aşırı kilo alınması olayıdır. Bu dönemde anne adaylarının aşırı kilo almasının nedenleri yanlış bilinen beslenme konularıdır.

Hamilelik döneminde düzenli beslenme ya da yediklerine dikkat etmeyen anne adaylarının kilo aldıklarını gözlemlemekteyiz. Gebelik döneminde, anne adaylarının azar azar sık aralıklarla yemek yemeli ve doğal ürünlerin tüketimine dikkat etmelidir.

Hamilelik esnasında kilo alınmaması doğumdan sonra anne psikolojisini olumlu şekilde etkilemektedir. Gebelik esnasında alınacak kilo miktarı 15 ile kalmasına özen gösterilmelidir. İdeal kilo alımı ise 10-13 kg’dır. Doğumdan sonra alınan kiloların verilmesi daha kolay olacaktır.

Hamile kadınların günde 80 g protein, 1,5 g kalsiyum, 30-60 g demir, A, B1, B2 ve C vitamini ihtiyacı duyar. Bunları beslenme listesinde olan yiyeceklerden düzenli olarak almalıdır.

Hamilelik Esnasında Tüketilmemesi Gereken Besinler

·         Tuz kullanımı azaltılmadır. İyotlu tuz kullanımına özel gösterilmelidir.

·         Salam, sucuk, nugget gibi katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemelidir.

·         Çay tüketimine dikkat edilmeli, şekersiz ve açık çay içilmelidir.

·         Hazır meyve suyu tüketimi yapılmamalıdır.

·         Günlük kahve tüketimi azaltılmalıdır.

Vitamin takviyesi ve benzeri ilaç kullanılıyorsa hamilelik döneminde doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Doktorunuza hamilelik öncesinde kullandığınız ilaçları söylemeniz gerekmektedir. Doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Vitamin ve kalsiyum eksikliğini ilaç kullanmak yerine mümkün olduğunca besin maddelerinden almanız daha sağlıklıdır.

Hamilelik döneminde bitkisel gıda tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin normalde adaçayı demleyerek içiyor olabilirsiniz, ancak hamile anne adaylarının adaçayı bitkisini kullanmamaları Önerimiz sürekli kullandığınız bir bitki varsa hamilelik döneminde mutlaka doktorunuza sorun.

Kola vb. asitli içecekleri tüketmemelisiniz. Hamilelik döneminde beslenme öğünleriniz de tükettiğiniz besinler mutlaka protein, demir, vitamin (özellikle A,B ve C vitamini) ve kalsiyum yönünden zengin olmalı.

Yazımız sadece bilgi amaçlıdır. Değerli okurlarımız profesyonel bir destek alarak hamilelik dönemini daha rahat şekilde geçirebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0