Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler


1
6 paylaşım, 1 point
Anne olmak birçok kadın için büyük bir hayal, bir heyecan ve en önemlisi oldukça önemli bir deneyim. Her anne adayı hamilelik sürecinde kendi vücudunu daha yakından tanır, kendine dair çok yeni şeyler keşfeder.

Anne olmak birçok kadın için büyük bir hayal, bir heyecan ve en önemlisi oldukça önemli bir deneyim. Her anne adayı hamilelik sürecinde kendi vücudunu daha yakından tanır, kendine dair çok yeni şeyler keşfeder. Her şeyin yanında hamilelik hem keyifli hem de sıkıntılı bir süreçtir. Hamilelik döneminizi mümkün olan en keyifli şekilde geçirebilmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu önerilere kulak verirseniz hem kendiniz hem de bebeğiniz için geçirilen dokuz ayı en kaliteli hale getirmiş olursunuz. Şimdi sırasıyla hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İnceleyelim.

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?

Hamilelik döneminde insanların en merak ettikleri konu kilo alımı konusudur. Her kadın hamilelik döneminde vücut ağırlığında belirli bir artış yaşar. Bu artış hem bebek hem de annenin beslenmesiyle bağlantılıdır. Halk arasındaki yanlış kanaatlerden biri şudur ki fazla kilo alan anne adaylarının çocukları çok daha sağlıklı ve kiloludur sanılır. Bu fikir oldukça yanlış olup annenin fazla kilo alması ile çocuğun sağlığı arasında bir orantı bulunmamaktadır hatta bazı durumlarda bu fazla kilo bebeğe zarar dahi verebilir. Önemli olan hamilelik döneminde annenin vücuduna alması gereken bütün vitamin ve mineral gibi değerleri doğru ölçüde sağlamasıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda bir hamilelik döneminde annenin alması olağan ve normal görülen kilo oranı 9-12 kilo olduğu tespit edilmiştir.

Hamilelerin dikkat etmesi gerekenler dendiği zaman ilk madde beslenme olmalı ve anne çok veya az yemek yerine sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Egzersiz, Çalışma Gibi Konular

Hamilelik döneminde hiç hareket etmemek, sürekli bir istirahat halinde olmak gibi bir ölçüt kesinlikle olmamalıdır. Aksine belli bir egzersiz programı yanı sıra günlük yürüyüşler gibi aktiviteler hem anne hem de bebek için çok iyi olacaktır. Burada kastedilen yorucu ve zorlayıcı sporlar, aşırı ağır işler kesinlikle değildir. Anne kendini kesinlikle fazla yıpratan ve yoran işlerden uzak durmalıdır. Bu tür işler düşük gibi çok ciddi neticeler doğurabilir. Kişi hamilelik döneminde kendine uygun ve fazla zorlanmadığı egzersizler sayesinde hem hamilelik dönemini çok daha rahat geçirir hem de gerek doğum gerek doğum sonrası süreçte iyileşmesi ve vücudu toparlaması çok daha hızlı olur.

Bitki Çayları, İlaçlara Dikkat

Hamilelik döneminde ilaç alımı ve türlü bitkisel içerikli ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla irtibata geçin. Hamilelik döneminde birçok ilaç kullanım için uygun değildir. En basit ağrı kesiciler bile çocuğa ve size tehdit oluşturabilir. Bu sebeple bir ilaç ihtiyacı duyuyorsanız bunu muhakkak doktorunuza bildirmeli ve onun önerilerine göre hareket etmelisiniz. Yine ilaçlar gibi bitkisel içerikli çaylar gibi ürünler de günlük hayatta kullanıma uygun olsa da hamilelikte kullanımı riskli olabilmektedir. Bu dönemde bütün bitkisel içeriklerden uzak durmanızı öneririz yahut yine doktor tavsiyelerinizi alarak kullanabilirsiniz.

Göğüs ve Karın Çevresi Çatlaklar

Hamilelik döneminde ve doğum ardından vücudun belli bölgelerinde ciltte çatlaklar gibi deformasyonlar oluşması çok sık rastlanan durumlardandır. Özellikle göbek bölgesinde meydana gelen genişleme hem sarkıklık hem de çatlaklar gibi sonuçları gerisinde bırakabiliyor. Bu durumlarda hamilelik döneminde çatlak karşıtı ve yenileyici içerikli kremler ile sorunlu bölgelere düzenli masajlarla uygulamalar yapmanız önemlidir. Cildinizin kuru kalmamasına çok özen göstermelisiniz. Bunun için hem bol su tüketmelisiniz hem de aşırı kuru cildiniz varsa sizin için uygun nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz. Krem ve benzeri ürünler kullanmak istemeyen insanlar için de portakal yağının çatlakları giderme için kullanılan etkili bir ürün olduğunu belirtebiliriz.

Rahat Giysiler ve Ayakkabılar

Hamilelik döneminde rahat kıyafet ve ayakkabılar seçmek bu süreci daha rahat atlatmanız için size yardım edecektir. Vücudu sıkan, dar giysiler vücudun kan akışını olumsuz yönde etkileyebilir ve hızlı yorulmanıza, daralma, bunalma gibi sorunlar yaşamanıza sebep olur. Tüm bunların yanı sıra topuklu ayakkabılara da hamilelik döneminde veda etmenizi öneririz. Topuklu ayakkabı giydiğinizde bel bölgenize daha fazla yük ve ağırlık verirsiniz. Bel bölgenizdeki ağrılar normal yaşantıda da bir tehdit olduğu gibi hamilelik döneminde çok daha riskli ve sakıncalı olmaktadır. Bu sebeple bu süreçte ortopedik ayakkabılar ve rahat giysiler seçmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelik oldukça önemli ve dikkatli olunması gereken bir dönem her anne adayı için. Bu süreçte yaptıklarınız, beslenme alışkanlıklarınız, sağlığınız hem sizi hem de bebeğinizi etkileyeceği için çok dikkatli olmakta fayda var. Dokuz aylık süreci en iyi ve kaliteli şekilde geçirebilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri inceledik. Sizlere de kılavuz olacak hamilelerin dikkat etmesi gerekenler konulu yazımızı mutlaka aklınızda bulundurun. Tabi her zaman doktor kontrolleri ve önerilerine özen gösterin.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
6 paylaşım, 1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı