0

Mide yanması(ekşimesi) çoğumuz için yaygın bir sorun, maalesef, hamilelik dönemindeki kadınlarda daha da yaygın. Ekşime, mide asidinin, mide kapakçığını aşarak yemek borusuna çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, hamilelik dönemindeki kadınları muzdarip ederek bebeğe zarar vermeyecek doğal ve işe yarayacak bir çözüm arayışına iter.

Mide ekşimesinin hamile kadınlarda görülmesinin iki nedeni vardır;

İlk olarak, büyüyen bebek organları sıkıştırmaya başlar. Özellikle mide, yukarıya doğru baskıya uğrar; ve mideye yapılan fiziksel baskı mide asidini yemek borusuna doğru çıkmaya zorlar ve bu da acıya ve yemek borusunda tahrişe yol açar.

İkinci olarak, hamilelikte progesteron hormonu seviyesi yükselir. Progesteron hormonu büyüyen fetusu korumak ve plesantayı güçlendirmek için pek çok yararlı fonksiyonu yerine getirmektedir. Bu hormonun seviyesindeki yükselmenin olumsuz etkisi ise mide kaslarının gevşemesi sonucu mide asidinin artık midede tutulamamasıdır. Progesteron hormonu ayrıca hazım sürecini de yavaşlatabilmektedir.

Herkesin önereceği bir ilaç olsa da, hamilelerin ilaç kullanmadan önce mutlaka bir doktor tavsiyesi almaları şarttır. Daha da önemlisi hayatınızda sadece birkaç değişiklik yaparak bu sorunu alt edebilirsiniz.

Hamilelikte yaşadığınız reflü sorununuz için ilaç almaya karar vermeden önce şunları uygulayın:

  • Geleneksel 3 öğünlük yemekler yerine günde azar azar 5-6 öğün yemeyi deneyin. Böylece midenizin hazım sürecini kolaylaştırarak gereğinden fazla basınca neden olmamış olursunuz.
  • Daha yavaş yemeye gayret edin. Yiyecekleri mümkün olduğunca fazla çiğnemek hazmetmenizi de kolaylaştıracaktır. Kendinizi frenlemek için lokmalarınız arasında çatalınızı elinizden bırakmanız işe yarayacaktır.
  • Baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca mide yanmanızı tetikleyen gıdaları not alın.
  • Yağlı -özellikle hayvansal yağ oranı yüksek yiyeceklerin hazmedilmesi zordur. Bunları ölçülü olarak tüketin.
  • Yeterince su içtiğinizden emin olun; böylece hazım sürecinize yardım etmiş olursunuz. Geçici olsa da, bir bardak su mide asidinizi hızla temizler.
  • Midenize baskı yapmayacak rahat kıyafetleri tercih edin.
  • Asla dolu bir mideyle yatmayın. Dik pozisyonda durmanız yer çekimi nedeniyle mide asidinizin yukarı çıkmasını engeller.
  • Üst vücudunuzu destekleyerek uyumanıza yardımcı olacak bir yastık kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Son olarak;  eğer bebeğinizin sağlığı için henüz sigarayı bırakmadıysanız, sigarayı hemen bırakarak mide yanmanızı büyük oranda azaltabilirsiniz.

İyi haber, reflü belirtilerinizin doğumdan sonra büyük olasılıkla hafifleyecek olmasıdır.

Eğer yukarıdaki maddeleri uygularsanız hamilelik sürecinde de reflü belirtilerini kontrol etmeniz mümkün.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0