0

1912 yılında ilk defa kullanılan vitamin sözcüğü “vital amin” yani “hayat veren azot” anlamına gelmektedir. Vitaminlerin rolü vücut fonksiyonlarının düzenlenmesi ve devamlılığıdır.

Vitaminler; yağda eriyen vitaminler (A, D, E, K) ve suda eriyen vitaminler (C ve B grubu) olarak iki ana gruba ayrılır.

A Vitamini

 

A vitamini; bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kan yapımı ve doku hücrelerinin farklılaşması, üreme, büyüme, kemik ve diş gelişiminin yanında görme için gereklidir.

A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

A vitamini; tereyağı, balık yağı, süt, karaciğer, yumurta gibi hayvansal besinlerde bulunur. Ayrıca bazı bitkisel kaynaklardan A vitamini ön maddesi karotenoid alınıp vücutta A vitaminine dönüştürülür. Bu bitkisel kaynaklar; patates, lahana, ıspanak, kabak, kavun ve brokolidir.

B Vitamini

 

B vitaminlerinin görevi besinlerdeki enerjinin açığa çıkması, hormonların üretilmesi ve cildin sağlıklı kalmasıdır. Ayrıca bu vitamin grubu bağışıklık sistemi için de gereklidir. B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri B vitamin grubu olarak adlandırılır. B vitamin ailesinin özellikleri birbirine benzerdir.

B Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

En çok bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler, hububatlar, süt, yumurta ve ciğer B vitamini deposudur.

C Vitamini

 

C vitamininin temel görevi kolajen üretmek ve besinlerin emilimine destek olmaktır. C vitamini hastalıklara karşı direnci de arttırır.

C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

C vitamini en çok meyve ve sebzelerde bulunur. Bu besinler limon, mandalina, portakal, böğürtlen, çilek, kuşburnu, patates, marul, ıspanak, lahana, yeşilbiber ve kırmızı pancardır.

D Vitamini

 

Bebeklerde, çocuklarda kemik ve dişlerin gelişmesini sağlayan D Vitamini, kemik büyümesi, serteşmesi ve tamirini sağlar. Düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenlendiği gibi raşitizmi ve kas kasılmalarını önler.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

D vitamini balık, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı gibi besinlerden ve güneş ışınlarından alınabilir.

E Vitamini

 

E vitamini hücre zarını koruyan, damar tıkanıklığını önleyen ve kansızlık (anemi) oluşumunu engelleyen bir vitamindir. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de ön plana çıkar.

E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

E vitamini en çok yağlı tohumlarda, bitkisel yağlarda, tahılda, soyada, yeşil yapraklı sebzelerde ve baklagillerde bulunur.

K Vitamini

 

K vitamininin temel görevi, kanın pıhtılaşmasını sağlamak ve kemikleri güçlendirmektir.

K Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

K vitamini yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, maydanoz, avokado, kivi, kuru baklagiller, karaciğer ve balıkta bulunur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye