0

Hanta Virüs Nedir? Corona İle Alakalı mı?

Hanta Virüsü, Bunyaviridae soyundan olan bir RNA virüsüdür. İsmi bulunduğu yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden gelmektedir. Hastalık olarak kene böceği ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne benzemektedir. Çoğunlukla kemirgen hayvanlar ve özellikle fareler yoluyla bulaşır. Kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar hanta virüsü hastalığının başlıca belirtileridir. Bunların haricinde halsizlik, yorgunluk, sırt, bel ve kas ağrılarına da yol açmaktadır. Hastalığın bulaşmasından itibaren 3-9 gün sonrasında akciğer ödemi ve astım gibi hastalıklara da rastlanılır. Korona virüsü sonrası ortaya “Hanta virüsü nedir, Korona virüsü ile alakalı mı?” gibi soruların çıkması gündemde ciddi tartışmalara sebep olmuştur.

Hanta Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü kadar olmasa da hanta virüsü de dünyada yayılmaya başlamıştır. Özellikle fareler ve kemirgen cinsi hayvanlardan ısırma veya temas yolu ile değil, hayvanların dışkısı, yediklerini ve solunumları sonucu bulaştığı düşünülmektedir. Hanta virüsü korona virüsü gibi insandan insana ve temas yolu ile bulaşmaz. Uzmanların araştırmaları sonucuna göre virüs kan yolu ile de bulaşmamaktadır. Hanta virüsü kedi, köpek, inek ve buna benzer uysal hayvanlar yolu ile de bulaşmazlar. Fareler ve kemirgen cinsi hayvanlar bu virüse karşı bağışıklık geliştirmişlerdir. Hasta olmazlar, sadece taşıyıcı konumunda olurlar. Korona virüsü yaklaşık 14 günde belirtilerini gösterirken hanta virüsünde bu durum 30-35 güne kadar çıkmaktadır. Güncel bilgilere dayanarak hanta virüs salgını için kesin bir aşı bulunamamıştır. Geçici çözüm yöntemlerinden olan oksijen desteği ve kan takviyesi ile mevcut hastaları iyileştirme çabaları devam etmektedir. “Hanta virüsü nedir?” sorusu korona virüsünden sonra insanlığı korkutma yolunda ilerlemektedir.

Hanta Virüsünden Korunmak İçin 4 Yöntem

  • Yaşanılan Çevreyi Dezenfekte Etmek: Hanta virüsü kemirgen, fare ve bazı sinek türlerinden bulaştığı için yaşadığınız ortamı düzenli olarak ilaçlanmalı, gerekirse evin camlarını sineklik tarzı kapatıcılar ile kontrol altına alınmalıdır.
  • Bulaştıracak Hayvanları Kontrol Etmek: Virüs, kemirgen ve uçucu böceklerin kanında ve dışkısında bulunduğu için fare yuvaları, sinek toplulukları ve bu tarzdaki canlıların yaşam alanlarının bulunması gereklidir. Haşere ilaçlama yöntemi ile de bu hayvanları kontrol altına almak mümkündür.
  • Çalışma Alanını Kontrol Etmek: Hanta virüsü taşıma riski bulunan hayvanların olduğu ortamda çalışan bireylerin maske, eldiven ve gerekli dezenfekte malzemeleri ile çalışmaları bu virüsten korunmanın yöntemleri arasındadır.
  • Bulaşma Şüphesi Olan Bireyleri Kontrol Etmek: Hanta virüsün belirtileri olan kalp rahatsızlıkları, nefes darlığı, halsizlik gibi şüphe uyandıracak durumlarda bulunan ve kemirgen, fare gibi hayvanların bulunduğu ortamda çalışan bireyleri karantinaya alıp doktora göstermek hanta virüsünün yayılmasını engelleyecektir.

Hanta Virüsü Korona Virüsü İle Bağlantılı mıdır?

Hanta virüsünün bulaşma, hastalık belirtisi ve insandaki kuluçka süresi gibi durumlarının korona virüsünden farklı olmasından dolayı birbirleriyle bağımsız oldukları düşünülmektedir. Korona virüsü temas yoluyla bulaşırken, hanta virüsü sadece kemirgen hayvanların dışkısı, solunumu ve kanları yolu ile bulaşmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0