0

Uzmanlar depresyonun bağışıklığımızı düşürdüğünü ve negatif düşüncelerin birbirini çağırdığını, zamanla beynimizin alıştığı şekilde düşünmeye devam ettiğini söylerler. Bu nedenle olumlu şeylere yönelmek, sevdiğiniz işlerle meşgul olmaya çalışmak önemlidir.

Depresyon çağımızın hastalığı ve girmemek biraz da elimizde olmalı. Şimdi sizi depresyondan uzak tutacak, moralinizi yükseltecek, izlemekten keyif alacağınız, dünyanıza neşe katacak filmler önereceğiz.

Julie & Julia (2009)

Hayatta en sevdiği şey yemek yapmak olan Julia Child (Meryl Streep) 1948 senesinde bir yemek kitabı yazar. 2002 senesinde ise çağrı merkezindeki işinden sıkılan Julie Powell (Amy Adams) Julia’nın pişirdiği 524 adet yemek tarifini bir sene boyunca denemeye ve bir blog hazırlamaya karar verir. Birbirine çok benzeyen iki hayat hikayesinin işlendiği filmin sloganı: “Tutku, Hırs, Tereyağı”

Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım) (2006)

Hoover ailesi dünyalar tatlısı kızları Oliver’in çocuk güzellik yarışmasını kazanmak hayalini gerçekleştirmek için eski tip karavanlarıyla California’ya doğru yola çıkarlar. Bu üç günlük yolculuk sürprizlerle ve başlarına gelecek onlarca hadiseyle devam edecektir. Yollarda geçen hikayeleri seviyorsanız bu film tam size göre.

Yaşamak Güzel Şey (2017)

Film; bir reklam ajansında çalışan Müfit’in yakın zamanda öleceği haberini almasıyla yaşamın güzelliklerini ve hayatın değerini keşfetmesinin hikayesi. Yer yer insanı hüzünlendiren bir film olmasına rağmen aldığımız her nefes için müteşekkir olmamız gerçeğini bize tekrar tekrar hatırlatan en naif yerli yapımlardan biri. İzleyince siz de “yaşamak güzel şey” diyeceksiniz.

Yes Man (Bay Evet) (2008)

Hemen hemen herşeye ”hayır” diyerek reddeden Carl Allen (Jim Carrey) kendine yardım seminerine katılarak Bay Hayır’dan Bay Evet’e dönüşmek üzeredir. İlk zamanlarda bu durum Carl’a eğlenceli gelse de zor anlar yaşayacaktır. Evet ya da hayır derken sizi bir kez daha düşündürecek film neşeli anlara evet diyor.

Begin Again (Yeniden Başlamak) (2014)

Sevgilisi tarafından terkedilen şarkıcı Gretta ile zirveden düşmüş müzik yapımcısı Dan Mulligan’ın yollarının kesişmesiyle kaderin kendileri için hazırladığı sürpriz dolu günlerin anlatıldığı filmin diyalogları umut veren cinsten. 

3 Idiots (3 Aptal) (2009)

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç öğrencinin eğitim hayatları ve yıllar sonra buluşmalarıyla eğitim sistemi ile hayattaki başarılarını sorguladıkları eğlendirirken düşündüren bir Amir Khan filmi. “Michael Jackson’ın babası onu boksör, Muhammed Ali’ninki de şarkıcı olmaya zorlasa ne olurdu?” diye merak ediyorsanız mutlaka izleyin.

Neşeli Hayat (2009)

Rıza Şenyurt (Yılmaz Erdoğan) işsiz kalmış bir aşçıdır. Elindeki tüm parayı da bir saadet zincirine kaptırır. Geçinebilmek için günübirlik işlerde çalışmaya başlar. Yılbaşı öncesi bir alışveriş merkezinde part time Noel Baba olur, ancak Rıza Noel Baba’nın kim olduğunu bilmemektedir. Hayata tutunmaya çalışan Rıza’nın biraz komik biraz hüzünlü yolculuğuna davetlisiniz.

Slumdog Millionaire (Milyoner) (2009)

Jamal Malik 18 yaşında bir yetimdir ve gecekondu mahallelerinden birinde yaşamaktadır. Hindistan’ın ünlü bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir soru kalmıştır. Şovun o gecelik bitmesiyle Jamal, eğitimsiz birinin bu başarıyı sağlayamayacağından şüphelenilip tutuklanır. Fakat yarışmadaki her sorunun cevabıyla Jamal’ın inanılmaz hayat hikayesi ortaya çıkacaktır. Jamal Malik’in hikayesi sizleri de şaşırtacak ve umut verecek.

The Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme) (2006)

Filmin konusu gerçek bir hayat hikayesine dayanıyor. Filmde Chris Gardner’ın sokaklarda yaşayan birinden milyonlarca dolarlık servete ulaşan hayatı konu edilmiş. Chris Gardner (Will Smith) maddi zorluklarla mücadele eden bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için son derece çabalamasına rağmen eşi evi terk eder. Beş yaşındaki oğlu Cristopher’la yaşamaya başlayan Chris hayatla cesurca mücadele ederek oğluna bakmaya çalışır. 


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye