0

Hayatımıza yeni dahil olan besinler, sağlımız için mucizevi bir katkı sağlamaktadır. Tüketilmesine özen gösterilmesi gereken besin kaynaklarıdır.

KARABUĞDAY


protein miktarı ve lif oranı diğer tahıllara göre yüksek olan karabuğday çoğunlukla ekmek, salata, makarna-erişte yapımı, dolmalar, çorba vb. tarifelerinde kullanımına rastlanmaktadır. Gluten içermediği için glutene hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları için iyi bir besin kaynağıdır.Ayrıca karabuğday ile yüksek kan basıncı ve kolesterol riskinin azaltılması arasında da olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmştir.

KİNOA


Gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından da tercih edilmektedir.İçerisinde  E vitamini ve folik asit içeriği bulunmaktadır. Sahip olduğu biyoaktif bileşenlerin, kan kolesterolünü düşürdüğü, kanser hücrelerinin gelişimini engellediği, toksinleri yok ettiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kardiyovasküler hastalıkları önleyebildiği bilimsel çalışmalarda tespit edildiği için tüketilmesi gereken yararlı bir besin kaynağıdır.

CHİA TOHUMU

İçerisinde yüksek lif barındırmaktadır. Bu yüksek lif içeriği tokluk hissini arttırdığı için, tatlı isteğini bastırmayı sağlar. İster yoğurdunuza ister çorbalarınıza ya da birçok besin grubuyla birleştirerek çok lezzetli tarifler hazırlayıp tüketebileceğiniz bu tohumlar, kan şekerinizi dengelemenize ve bağırsak yapınızı temizleyerek çalışmasını düzenlemektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0