0

Kandaki şeker oranının aniden 70 mg/dl’nin altına düşmesine hipoglisemi denilmektedir.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Açlık, titreme, huzursuzluk, göz kararması, terleme, dil ve dudakta karıncalanma, solukluk ve çarpıntı gibi yakınmalar hafif hipoglisemiye işaret ederken, baş ve karın ağrısı, solukluk, bulanık görmeye başlama, konuşma zorluğu, uyuşukluk, terleme, taşikardi gibi yakınmalar ise ağır hipoglisemiye işaret etmektedir.

Hafif hipoglisemi de  bir şeker alarak kan şekerini normal düzeye çıkartabilirsiniz. Ama ağır hipoglisemi belirtileri yaşandığında erken bir tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Çünkü bilinç kaybına neden olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Hipoglisemi Neden Olur?

Hipogliseminin en önemli nedeni sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Aşırı şeker tüketimi, besin yetersizliği de hipoglisemiye neden olabilir. Genel olarak sağlıksız bir yaşam tarzı, aşırı yorgunluk ve aşırı alkol tüketimi vb. kaynaklar gösterilmektedir.

Hipoglisemi Tedavisi

Hipoglisemi rahatsızlığından şüpheleniyorsanız muhakak şeker testi yaptırmanız gerekmektedir. Test sonucu 70 mg/dl’nin altındaysa hipoglisemi tedavisinin başlaması gerekmektedir. Doktorunuz belirli bir tedaviye karar vermeden önce kan şekerinizi düzenli aralıklarla ölçmeniz gerekmetedir. Bazı durumlarda ve belirli oranlarda kan şekerini düzenleyen hipoglisemi ilaçları önerilir.Fakat ilaçlı tedavi bazı durumlarda tercih edilse de hasta olan kişinin kendini yönetmeye çalışması ve beslenme düzenine dikkat etmesi, hipoglisemi tedavisinde daha önemlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0