0

Horlama ve Uyku ApnesiHorlama ve uyku apnesi uyku bozuklukları alanında incelenen solunum rahatsızlıklarıdır; ve bunlardan uyku apnesinin horlamaya göre daha ciddi sonuçları olabilmektedir. İkisi de, uyku esnasında hava borusundaki tıkanmadan ileri geliyor olsa da horlama uyku kalitesini etkilemezken uyku apnesi sağlığımızla birlikte uyku kalitemizi de tehdit etmektedir. Uyku kalitesindeki düşüş gün boyu uykusuz ve yorgun hissetmemize neden olur. Uykusuzluk ve yorgunluk semptomları horlamanın doğrudan kanıtı değildir; fakat uyku apnesinde belirgin bir şekilde gözlenir. Bu semptomların tespit edilmesi halinde vakit kaybedilmeden tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Tedaviye başlanmadan önce hangi tip uyku apnesinin görüldüğü belirlenmelidir. Uyku Apnesi’nin 3 tipi bulunur:

  1. Tıkayıcı (Obstructive) Uyku Apnesi (yumuşak ağız dokusundaki esnekliğin artması sonucu oluşur),
  2. Merkezi (Central) Uyku Apnesi (solunum kontrolünün beyin tarafından dengelenememesi sonucu oluşur) ve
  3. Bileşik (Complex) Uyku Apnesi (diğer iki tipin birleşimi sonucu oluşur).

Horlama ve uyku apnesinin üstesinden gelmenin pek çok yolu vardır.  Bazen yaşam tarzında yapılan değişiklikler iyi sonuçlar almada etkili olabilir. Ağız yoluyla kullanılan aletler de probleminizi çözmeye katkıda bulunabilir. Uyku Apnesi tedavisinde önerilen CPAP kullanımı da uyku ve solunum bozukluklarının çözümünde iyi bir sonuç verebilmektedir. Sonuç olarak eğer bunlardan hiçbiri işe yaramıyorsa ameliyat önerilmektedir.

Bazıları yaşam tarzında değişiklik gerektirebilen en yaygın horlama tedavileri ise şunlardır:

  • Zayıflama
  • Dekonjestan vb. yardımıyla genizin temizlenmesi
  • Sigarayı bırakma
  • Düzenli bir uyku alışkanlığı edinme
  • Yatak odasının nemlendirilmesi
  • Uyku pozisyonunun, vücudun üst kısmı ayak parmaklarından 10 cm yükseltilerek değiştirilmesi

ve tıkanmayı engelleyebilecek diğer tüm yöntemler.

Bugün uyku apnesi için önerilen ilaçlar genellikle Tıkayıcı Uyku Apnesi tedavisine yöneliktir. Horlamadan kurtulmak için uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri uyku apnesiyle mücadelede de fayda göstermektedir. Bunların yanında ayrıca ağızlık gibi medikal aletleri de kullanmanız mümkün. Dişçiniz veya ortodontist hekiminiz size, yumuşak ağız dokunuzun soluk borunuzu sıkmasını veya daraltmasını engelleyecek özel bir ağızlık  sağlayabilir. Buna rağmen Tıkayıcı Uyku Apnesinin tek etkili tedavisi CPAP(Continous Positive Airflow Pressure-Sürekli Pozitif Hava Akımı Basıncı) maskesi kullanmaktır. Bu maske size, uyku esnasında sürekli hava akımı sağlayarak solunum problemlerinizden kurtulmanızı sağlar. Maskeden şikayetçi olan pek çok hasta varsa da günümüzde artık bu maskeler daha hafif, pratik ve rahattır. Ameliyat ise, eğer söz konusu tedaviler yanıt vermiyorsa son çare olarak başvurulacak bir çözümdür. Ameliyat gerekmesi halinde, ağız ve boğazdaki fazla dokular operasyonla sertleştirilir veya daraltılır.

Uyku apnesi gibi ölümcül solunum bozukluğunun farkına varır varmaz ihmal etmeden tedavi sürecine başlamalısınız.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0