0

Amerikan ilaç firması Johnson & Johnson, ürettiği prestal ilacının yan etkisi olarak memeleri büyüttüğü ve ilacın üzerinde bu konu hakkında bilgi verilmemesi gerekçesiyle 8 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalıyor.


Ağustos da Oklahoma’da bağımlılık yapan ağrı kesicilerle kamu zararına neden olduğu için 572 milyon dolar ceza alan Amerikan ilaç firması Johnson & Johnson yeni bir zarar ile ceza ödemeye hazırlanıyor.


26 yaşında ki Nicholas Murray 2003’te otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulduğunu ve sonrasında Risperdal adlı ilacı kullanmaya başladığını belirtirken, bir süre sonra memelerinin büyüdüğünü belirtti ve dava açarak 8 milyar dolar tazminat istedi.


Davacı Murray’nin avukatları, Janssen’in Risperdal’ı pazarlarken “kârı, hastaların sağlığından önde tuttuğunu” savunduğunun altını çizerken, üretilen ilacın aslında şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde kullanıldığını ve bu ilacın yan etkileri konusunda, kullanıcılar tedaviye başlamadan muhakak bilgilendirmesinin yapılması gerektiğini belirtti.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0