0

Toprağa kök salan, dalları budaklanıp yükseklere ulaşan ağaçlar, yeryüzünü güzelleştiren varlıklar. Dünyada binlerce çeşit ağaç ve bu ağaçların binlerce farklı özelliği var. Bu yazımızda ilginç ağaçlar ve özellikleri ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Banyan

Tropikal iklimde yetişen banyan ağacı daha çok Güneydoğu Asya ve Hindistan’ta yetişiyor. Hindular ve Budistler bu ağacı kutsal kabul ediyor. Çünkü Buda’nın bir banyan acağı altında aydınlandığı söyleniyor. Banyan ağacının yaklaşık 300 ana gövdesi ve yaklaşık 3000’e yakın ince gövdesi bulunuyor.

Baobab

Daha çok Afrika, Avustralya ve Madagaskar’da yetişen baobab ağacı çok uzun ömürlü ve dünyanın en geniş ağaçlarından biri. Bu ağacı ilginç yapan diğer bir özellik ters duran bir ağaç gibi kökleri dışarıdaymış görüntüsünde olması. Bazı yerliler gövdelerindeki oyukları ev olarak kullanıyorlar. Günümüzde bu ağaçların soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Japon Visteryası

Mor salkım ağacı olarak da bilinen ağaç; sabır, zarafet, şeref gibi birçok olumlu duyguyu sembolize ediyor. Ağacın uzun ömürlü olması onu ölümsüzlük ve ebedi aşkın da sembolü yapıyor. Oldukça çekici bir kokusu ve mavi, kırmızı, mor çiçekleriyle Japon visteryaları en güzel ağaç türlerinden.

Gökkuşağı Okaliptüsü

Sudan beslenmeleri ve yılın farklı zamanlarında fazla olan parçalarını dökmeleri bu ağaçların en ilginç özellikleri. Parçalar dökülürken iç tabakaların hava ve suyla temas ettikçe renkleri mavi, mor ve turuncu renge dönüşüyor. Bu sebeple ağaçta bir renk cümbüşü oluşuyor.

Ejderha Kanı Ağacı

Hint Okyanusu kıyısında, Güney Amerika’da Amazon ormanlarında ve Arap Denizi’ndeki Sokotro adasında yetişen ağaca ismi ağacın ürettiği kan kırmızısı renkteki doğal reçineden dolayı verilmiş. Günümüzde çok nadir bulunuyor. Yerliler tarafından yaraların tedavisinde kullanılıyor.

Bristlecone Çamı

Dünyanın bilinen en eski ağacıdır. Çok yavaş büyüyen bristlecone çamı kıvamı çok yoğun olan reçineye sahiptir. Bu sayede böcek ve mantarlardan korunabiliyor.

Sekoya

Anavatanı Kuzey Amerika olan sekoya ağacının çapı 13 metreyi, boyu ise 100 metreyi aşıyor. Bu da sekoyayı dünyanın en uzun ağacı yapıyor.

Gülle Ağacı

Hindistan, Güney Amerika ve Karayipler’de yetişen gülle ağacı ismini top mermisi şeklindeki meyvelerine borçlu. Meyvelerin büyüklüğü bir bowling topu büyüklüğünde ve ağırlığında. Bu sebeple bu ağaçların altında dolaşmak oldukça tehlikeli. Çiçeklerin dallarda değil gövdede yetişmesi ağacın diğer ilginç bir özelliği.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye