0

İlişkilerde Yaygın Problemler Şurası bir gerçek ki, ilişkilerde yaşanan sorun ve olumsuzluklar, eğer zamanında müdahele ve mücadele etmezseniz, tekrar ortaya çıkma eğilimindedirler. Bir matematik problemi veya işlemi gibi bir kez çözdükten sonra tekrar dert edilmesi gerekmeyen bir şey değil söz konusu olan. Neyin sizi rahatsız ettiğini tespit etmek mücadeleyi kazanma yolunu yarılamak anlamına gelir. İlişkiler, insan doğasından doğrudan etkilenirler; ki bunun anlamı önceden kestiremeyeceğiniz pek çok parametreyle karşı karşıya olduğunuzdur. Yine de, çok yaygın olan bazı problemleri genellemek mümkündür.

Yanlış İletişim
İlişkilerdeki problemlerin en yaygın nedenlerinin başında, iletişim (veya iletişim eksikliği) sorunu gelir. Kendi kuralları, değerleri, tercih ve beğenileri olan başka biriyle anlaşma sürecimizde bazı çatışmaların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Neler olduğunu veya belli bir davranışın diğerini nasıl incittiğini iletecek bir iletişim kurulamıyorsa, hiçbir negatif belirtinin ve tatsız hislerin yaşanmadığı güçlü ve samimi bir ilişkinin söz konusu olması da mümkün değildir. Böyle bir ilişki ancak, çiftlerin, açıkça iletişim kurarak sorunlarını ivedilikle çözmeye çalışacak yeterli olgunluğa sahip olmaları durumunda görülebilir. Bir ilişkide iletişimin bu kadar önemli olmasının nedeni de budur. Bahsettiğimiz türden iletişim, karşılaştığınız her tür problem için oturup istişarede bulunmanızı gerektiren bir şey de  değildir. Buradaki asıl nokta, temelin yeterince sağlam olması, birinin, diğerinin davranış nedenlerini ve kişilik yapısını anlamaya yetecek derecede iyi bir iletişim kurulmuş olmasıdır. Doğru ve etkin biçimde gerçekleştirilen iletişim egzersizleri, cinsel yaşamınızdaki problemlerden tutun, maddi sıkıntılarınıza kadar pek çok darboğazı atlatmanızı sağlayabilir.

Güven
Güven herhangi bir ilişkinin temelidir. Bir ilişki bunun etrafında inşa edilmelidir. Pek çok kişi için, daha önceki ilişkilerinde bir şekilde aldatılmış veya kandırılmış oldukları için, güven duygusunu kazanmak epey güç olmaktadır. Bu noktada, karşımızdaki insanın kim olduğu büyük rol oynar. Taraflar, gerek hareketleri gerekse sözleriyle, sadakat ve duygularını göstermeli ve karşı tarafı ikna etmelidirler.

Kaliteli Zaman
Yeni bir ilişkinin balayı dönemi geçtikten sonra geriye artık sıradan bir ilişki kalır. Bu gibi zamanlarda çiftler daha önce yaptıkları şeylere devam ederler. İlişkilerinde kendilerini güvende hissettikleri veya yeni ilişkinin verdiği heyecan zamanla oturduğu için, çiftler bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde birbirlerine daha az vakit ayırmaya başlarlar. Böylece, daha fazla sahiplenme isteği, incinme ve kıskançlık gibi diğer problemler açığa çıkmaktadır. Bu tip sorunları elimine etmenin tek yolu ortaya çıkmadan önce durdurmak veya daha önce başa gelenlerden ders çıkarmaktır. Bu konuda olgun davranın ve partnerinize onunla daha az zaman geçirmenizin, onu daha az sevdiğiniz anlamına gelmediğini anlatın. Ayrıca birlikte geçirdiğiniz zamanın da kaliteli olmasına özen gösterin. Birlikte gerçekten zevk aldığınız bir zaman dilimi yaratın.

Beklentiler
İnsanlar bir araya geldiklerinde genellikle kendilerine ait kural ve beklentilerle ilişki kurmaya başlarlar. Birinin ilişkiden istediği diğer tarafın istediğiyle aynı olmak zorunda değildir. Beklentiler kadar fikirlerdeki çatışmalar çiftlerin birbirlerinden kopmalarına neden olabilir. Bu noktada yapılacak tek bir şey vardır: açık iletişim; yani karşımızdakinden ve ilişkiden ne beklediğimizi açıkça tanımlamak…Karşılıklı olarak böyle bir iletişimi gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkan tüm maddelerin üzerinde durabilirsiniz.

Tüm bu öneriler sağlıklı ve sağlam bir ilişkinin temellerinin atılması ve sürdürülmesi için temel ilkelere dayanır. Ne kadar imkansız da görünse, bir şekilde kendi ilişkinize uygulamanın bir yolunu bulmaya çalışın.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0