İlişkilerde Gizli Silah Manipülasyona Dikkat


1
1 point

İkili ilişkilerde fiziksel şiddet kesinlikte dikkat edilmesi ve gerekli önlemlerin beklenmeden alınması gereken bir sorundur. Son zamanlarda ilişkilerdeki fiziksel şiddet hakkında toplumda farkındalık seviyesinin artmış olması mutluluk verse de henüz tam olarak önüne geçilememiş olması üzücü.

Peki ilişkilerde fiziksel şiddet dışında psikolojik baskılar ve şiddet de yok mu? Maalesef ki var. Bu konuda da herkesin bilinçlenmesi sağlıklı ilişkiler kurulması için oldukça önemlidir. Zira zaman zaman farkında olmadan psikolojiniz üzerine oynanan oyunlarla hayatınızı mahvedecek ilişkiler içinde kalmanız mümkün. Bu süreçte ne kadar bilinçli olursanız size karşı tehditleri de çok daha kısa sürede tespit edip ilişkinizi sonlandırmayı başarırsınız.

İşte ikili ilişkilerde birçok insanın maruz kaldığı ve ayrılığın üzerinden belli bir zaman geçene kadar farkına varamadığı bir psikolojik baskı/şiddet türünden bahsedeceğiz bu yazıda sizlere: Duygusal Manipülasyon

Açıkçası manipülasyonun günlük hayatta birçok insanın uyguladığı ve maruz kaldığı birinci seviye olarak adlandırabileceğimiz bir evresi bulunmakta. Bizim bahsedeceğimiz duygusal manipülasyonun ileri evreleri sıklıkla ikili ilişkilerde uygulanan ve çok tehlikeli bir durum.

İkili ilişkilerde duygusal manipülasyona maruz kalan kişinin partneri narsist bir partner kimliği taşır.

Nedir narsisizm?

Kişinin kendini aşık olma seviyesinde sevmesidir. Narsist kişiler kendine büyük bir sevgi duyarken doyumsuzluk ve hep daha fazlasını isteme özellikleri de taşırlar. Kendilerine olan büyük sevgileri sebebiyle başkalarının duyguları, hisleri ve hakları onlar için önemsiz olur. Bu gibi kişilerle kurulan ilişkilerde partnerin duygusal manipülasyona maruz kalma oranı oldukça yüksektir.

Peki narsist partner bu psikolojik baskıyı partneri üzerinde nasıl kurar?

Narsist bir partneriniz varsa bu kişi yaşadığınız ilişkide “fedakar” rolü üstlenir. Kendini bu kimlikle adlandırır ve tüm hareketlerini bu kimlikle nitelendirir. Eğer böyle bir partneriniz varsa yaşadığınız ilişkide yaptığı her şeyi siz ve ilişkiniz için yaptığı düşüncesi yaratır beyninizde ve bunu size kanıksatır. Bu taktik sayesinde karşısındaki kişiyi kendisine bağlamayı başaran bu narsist partner ikinci evrede partnerini kendine bağımlı hale getirmeye başlar. Sürekli olarak onu eleştirmeye başlar, onu değiştirmek için belli adımlar atar ve bunları hayata geçirmeyi başarır. Partnerinin kısa sürede kendi görüşleri, kendi istekleri yok olur artık narsist partner karşısındaki kişiyi kendi yönlendirebilir hale getirir. Tüm bu evrelerde kendisini sürekli “fedakar ve mağdur” gibi gösterdiği içinde asıl mağdur olan kişi hiçbir şeyin farkına varamaz.

Duygusal manipülasyona maruz kalan kişilerin bu ilişki sürecinde ve ilişki sonlandıktan sonra ciddi yıkımlara uğradığı görülmektedir. Özellikle özgüven ve öz sevgilerini büyük oranda yitiren kişilerin genel yaşam kalite ve başarısı düşmektedir. Ayrıca bu tarz bir ilişkiden çıkan kişilerin yeni bir ilişkiye başlamak konusunda da büyük sorunlar yaşadığı saptanmıştır.

En çok ve sadece kendilerini seven asla doyuma ulaşamayan ve hep daha fazlasını isteyen narsist insanlarla ikili ilişkilerde karşılaşmak oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Karşınızdaki insana güvenmeniz ve sevmenizin yanı sıra her zaman ilişkinin gidişatında dönem dönem durup düşünmeniz sizin ve ilişkiniz için önemlidir. Çünkü bazen zihniniz yanılabilir. Bazen sevgi ile yapıldığını düşündüğünüz bir hareket tam tersi bir amaca hizmet ediyor olabilir.

İlişkilerde duygusal manipülasyon hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için bu konuyu oldukça başarılı bir biçimde işlemiş ve detaylı bilgi içeren bir kitap önerisi sunacağım:

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon-Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek, Pascale Chapaux-Morelli, Pascal Couderc


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı