0

Araştırmacı Yazar John Gotman’ın yaptığı çalışmalara göre;

İlişkinin bitmesine neden olan konuları 4 sebebe bağlı kılmıştır.  John Gotman 40 ılı aşkın evlilikler üzerinde araştıma yapmaktadır ve sonuç olarak evlilik üzerinde saptadığı konuların %91’inin doğru olduğunun altını çizmektedir.

John Gotman’a Göre İlişki Bitme Nedenleri ?

Gotman araştırmasında, fikir ayrılıklarının evliliği öldürmediğini; aksine, çiftlerin bununla rahatlıkla başa çıkabileceklerini anlatamaya çalışmıştır. Çünkü ilişkinin bitmesine neden olan başlıca konunun çiftlerin aralarındaki en büyük anlaşmazlık; birbirlerinin hayat tarzlarını, kişiliklerini veya değerlerini görmezden gelmeleri olarak nitelendirmiştir.

Ayrıca  sevgilinizden, eşinizden bazı konularda şikayetçi olmanız normal ama eleştiri daha geniş çaplı bir kavram. Onun karakterini eleştirmek; davranışına değil, kişiliğine saldırmanız anlamına geldiğini belirten Gotman böyle bir konunun tekrarlanması sonucunda ilişkinin kesin olarak biteceğini ve saygı çerçevesi dışına çıkıldığını belirtmiştir.

Kötü, alay edici, aşağılayıcı sözleri hayatınızdan uzak tutmanız gerekmektedir. Lakap takmak, gözlerini devirerek konuşmak, küçümsemek, taklidini yapmak vb gibi davranışları sergilemek ne yazık ki ilişkilerde iyi ve güzel duygu, düşüncelerinin yerini nefret vb gibi kötü duygu düşüncelerinin yer almasını sağladığını belirten Gotman,  ilişki de en çok dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu savunmuş ve boyle bir tutum sergilendiği taktirde ilişkide hiç bir şansın kalmadığını kesin olarak bitmesine neden olarak göstermiştir.

Sorun ben de değil sendee! Hayır bu gibi düşünceler sorunu daha çok büyütmenize neden olacaktır, bunun yerine ilişki de partnerinizi suçlamamasınız ortak bir çözüm bulmaya çalışmalısındiyen Gotman  aksi taktırde bu konu da iişkinizin bitmesine neden olacaktır diye belirtmiştir. Son olarak ilişkide duygu ve düşüncelere önem vermemek, partnerinizin konuşurken dinlememek ve ilgisiz kalmak da ilişkiyi kötü etkilediğini söyleyen Gotman, bu davanışlar sonucunda da partnerinizin sizden uzaklaşmasını sağlamasıyla beraber duygusal olaak ilişkininin tamamen bitmesine neden olacaktır diye altını çizdi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0