0

Bir çoğumuz için Instagram video ve fotoğraf paylaşım platformundan fazlası. İnternette vaktimizin çoğunu Instagram’da geçiriyoruz ancak bilmediğimiz pek çok özelliği var. Bu yazımızda Instagram’da herkesin bilmesi gereken özellikler hakkında yazdık.

Instagram Son Görülme Ayarı

Instagram’da çevrimiçi durumunuzu arkadaşlarınızın görmesini istemiyor musunuz? Bu özellikle en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu gizleyebilirsiniz. Profilinizi açıp Ayarlar > Gizlilik > Hareket Durumu bölümünden “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini kapattığınız zaman çevrimiçi olup olmadığınız artık görünmeyecek. Bu özelliği kapatırsanız diğer hesapların hareket durumlarını da göremeyeceğinizi hatırlatalım.

Instagram Veri Tasarrufu

Zamanınızın çoğunu Instagram’da geçiriyorsanız bu özellik tam size göre. Çünkü Instagram çok veri kullanıyor ve internet paketinizi hızlıca tüketiyor. Ayarlar > Hesap > Hücresel Veri Kullanımı bölümünde “Veri Tasarrufu” özelliğini açarak Instagram’ın veri tasarrufu yapmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Hikayede Gizli Etiketleme

Hikayeye fotoğraf attınız ve arkadaşlarınızı etiketlemek istiyorsunuz ama fotoğrafın görselliğine de zarar vermek istemiyorsanız iki şekilde etiketleme yapabilirsiniz: Etiketi bir çıkartmanın altına gizleyebilirsiniz ya da eklediğiniz yazıyı olabildiğince küçültüp rengini de arka plana uygun şekilde yaparak görünmez hale getirebilirsiniz.

Instagram Arşivleme, Paylaşımları Silmeden Gizleme

Bir fotoğraf profilinizde görünsün istemiyorsunuz ama silmeye de gönlünüz razı değil. O halde arşive kaldırın. Dilediğiniz zaman fotoğrafı görünür hale getirebilir, dilediğiniz zaman arşivdeki fotoğraflarınıza sadece siz bakabilirsiniz. Paylaştığınız fotoğrafın sağ üst kısmındaki üç nokta menüsünden “Arşivle” seçeneğinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Instagram’da Takipten Çıkmadan Gönderileri Gizleme

Gönderilerinin karşınıza çıkmasını istemediğiniz kişinin profiline gidin. Sağ üstteki üç noktalı menüden “Sessize Al” seçeneğini seçin. Daha sonra gönderileri, hikayeyi ya da her ikisini sessize alabilirsiniz. Onu sessize aldığınızdan kendisinin haberi olmayacaktır.

Instagram Renk Paletini Kullanma

Instagram’da hikaye atarken renk paletini açtığınızda hep aynı renklerle mi karşılaşıyorsunuz? Farklı olmak için herhangi bir renge basılı tuttuktan sonra milyonlarca seçenek arasından birini seçebilirsiniz.

Instagram Fotoğraf Etiketlerini Kaldırma

Etiketlendiğiniz fotoğraflardan profilinizde görünmesini istemedikleriniz mi var? Fotoğrafa tıklayıp sağ üstteki üç noktadan “Gönderi Seçenekleri” aracılığıyla fotoğrafı profilinizden kaldırabilir ya da etiketi kaldırabilirsiniz.

Instagram Hikayelerini Gizleme

Hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişiler için Instagram’ın sunduğu hikaye gizleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Hikaye paylaşırken sol üstte bulunan Ayarlar seçeneğinden “Hikayeyi Gizle” bölümünden hikayenizi kimlerin görmesini istemediğinizi seçebilirsiniz.

Instagram Filtrelerini Favori Olarak Seçme

Fotoğraf paylaşırken “Filtre” bölümünde en sağa kaydırıp “Yönet” seçeneğinde etkinleştirilmemiş filtreleri görebilir, çok kullandığınız filtreleri favori olarak seçebilirsiniz.

Instagram Yorumları Kapatma

Gönderilerinizin altına yapılan yorumları kapatmak istiyorsanız Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar bölümünde “Kontroller” kısmından yorum yapmasını istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Bu yöntemle yorum yapmasını engellediğiniz kişiler fotoğrafınıza yorum yapacak ancak yorumunu sadece kendi görebilecektir. Yorumları tamamen kapatmak içinse fotoğraf paylaşırken “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğinden “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra gönderinin sağ üstündeki üç noktayı tıklayarak bu özelliği değiştirebilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye