0

Özgüven erken yaşta kazanılmaya başlanılmakta ve kendimizi nasıl gördüğümüz, kendi hakkımızda ne düşündüğümüz ve kendimize ne kadar değer verdiğimizi tanımlamaktadır.Bu yüzden İşte ne kadar başarı sağlayabileceğimizin olasılığını algılayabilme derecemiz özgüvenle ilgilidir.

Zekâ, dış görünüm, bedensel özellikler ve bilgi özgüveni etkileyen  gerçeki faktörlerdir. Ayrıca, kendine güvenen kişinin kendinden beklentileri de gerçekçi ve kendine güvenen kişinin hayatı kendi kontrolünde, yaşadıkları kendi sorumluluğunu taşımaktadır.

İş yerinde ki özgüveniniz için ilk olarak, kendinizi odak noktası olarak tutmanız ve bir başka insanın kariyerini, başarılarını ya da iş yerindeki tavırlarını kendinize hedef olarak belirlememeli, kendinize özel hedefler belirlemelisiniz. Çalıştığınız yerde sahip olduğunuz eğitim ve beceriler tüm planlarınızı kendinizi odak noktasında tutarak yapmaya çalışmanız, sizin iş yerinizde ki özgüveninizi kazanmanızı sağlayacaktır.

Eğer işinizle ilgili kendinizden emin olmadığınız konular varsa sızlanmak yerine o konuda sahip olduğunuz bilgiyi arttırmalısınız. Öğrenmek, sahip olduğunuz bilgiyi arttırmak kesinlikle kendinize olan güveninizi de arttıracaktır.

Kendinizi her daim geliştirmeli ve kendinize olan inancınızı azaltan olumsuz konuşmaları bir kenara bırakmalısınız. Çünkü; olumlu bir zihniyet her zaman öğrenmeye daha açıktır ve kendinizden daha emin olmanızı sağlayacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0