-1

İstanbul yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Bu medeniyetleri dostça bir arada yaşatan, doğu ile batıyı buluşturan İstanbul’da bulunan kiliseler arasından önemli ve tarihi olanları sizler için yazdık.

Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi

Haliç’in deniz surlarının yanında yer alan kilise 1836’da inşa edilmiştir. Kilisede bulunan Bizans mozaikleri ve kutsal emanetleri görülmeye değerdir. Özellikle 5. yüzyıldan kalma patrik tahtı ve Hz. İsa’nın kırbaçlandığı kabul edilen sütun en önemli objelerdendir.

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilisesi)

Haliç’te Mürsel Paşa Caddesi üzerinde bulunan kilise Bulgar azınlık için inşa edilmiştir. Yapı tamamıyla demir dökümden yapılmıştır. Neo-gotik tarzdaki kilise Viyana’da bir fabrikanın bahçesinde kurulmuş ve sökülerek 1871’de nehir teknesiyle İstanbul’a taşınmıştır.

Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi

İstanbul’daki en eski Ermeni Kilisesi olan bu kilise 1431 yılında inşa edilmiştir. Duvarlarında kiliseye ait yazıtlar ve çok değerli porselen kalıntılar bulunmaktadır. Küçük avluda yükselen üç katlı çan kulesi görülmeye değerdir.

Aya İrini Kilisesi (St. Eirene)

Konstantin’in şehri yeni baştan kurarken yaptırdığı Aya İrini Kilisesi’nin yanmasından sonra İustinianos kiliseyi 6. yüzyılda tekrar inşa ettirmiştir. Topkapı Sarayı’nın 1. avlusundadır. Osmanlı zamanında cephanelik olarak kullanılan yapı aynı zamanda Osmanlı’nın ilk müzesidir.

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’da bulunan kilisenin temelleri 1905 yılında atılmıştır. Efes’teki Meryem Ana’nın Evi ve bu kilise Hristiyanların ülkemizdeki iki hac noktasıdır. Her sene 23 Nisan ve 24 Eylül’de olmak üzere iki kez ziyaretçi akınına uğrar.

Saint Antoine Katolik Kilisesi

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan kilise 1912 yılında tamamlanmıştır. İtalyan neo-gotik stilinde ve betonarme olarak inşa edilmiştir. Yapı malzemesiyle dikkat çeken kilisenin kuzeyindeki ve güneyindeki apartmanlar kiliseye getir getirmesi için yapılmıştır. İstanbul’un en büyük katolik kilisesidir.

Saint Pierre ve Saint Paul Kilisesi

Galata’da bulunan bir katolik kilisesidir. Bugünkü bina 1841 – 1843 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. Yapının dört tarafında sunaklar vardır. Bazilika şeklindedir.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Kadıköy Caferağa Hacı Şükrü Sokak’ta 1902’te inşa edilen kilisenin etrafı demir parmaklıklı alçak bir duvar ile çevrilidir. Kapalı Yunan haçı planıyla yapılmıştır. Kilisenin köşelerinde yuvarlak kemerli çan kuleleri bulunmaktadır.

Meryem Ana Kanlı Kilise

Balat’taki kilise 13. yüzyıldan sonra kutsanıp ibadete açılmıştır. En önemli özelliği İstanbul’un fethiyle camiiye dönüştürülmeyip Ortodoks cemaatin ibadeti için kilise olarak korunmasıdır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

-1
hayriye