0

İstanbul sürprizlerle doludur. Bakmışsınız bir sokağın başında sizi 500 senelik bir camii bekliyor. Yürümeye devam edersiniz yeni yapılan apartmanları görürsünüz. Eski binanın ne zaman yıkılıp da yenisinin yükselmekte başladığını anlayamazsınız. Bir köşeyi dönünce yüzyıllık bir apartman size geçmişten bir selam sarkıtır. İstanbul’un 10 tarihi apartmanı yazımızı sizler için hazırladık.

Mısır Apartmanı, Galatasaray

1905 – 1910 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Hovsep Aznavuryan’ın tasarladığı apartman Abbas Halim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mehmet Akif Ersoy kısa bir süre yaşamış ve burada vefat etmiştir.

Doğan Apartmanı, Galata

Serdar-ı Ekrem Sokak’ta bulunan ve sarı rengiyle hemen dikkat çeken Doğan Apartmanı, 1892 – 1894 yıllarında Belçika asıllı Albert Helbig tarafından yaptırılmıştır. Binanın mimarı Raymondo d’Aranco’dur. Binada 52 daire ve 330 metrekarelik bir avlu mevcuttur.

Ralli Apartmanı, Teşvikiye

Sanat tarihimizde önemli bir yeri olan Ralli Apartmanı art déco ve art nouveau tarzlarında inşa edilmiştir. Bu binayı sanat tarihimiz için önemli yapan soyut resmin usta ismi Fahrelnisa Zeid’in birinci ve ikinci kişisel sergilerini burada açmış olmasıdır.

Botter Apartmanı, Tünel

Tünel’de İsveç Konsolosluğu’nun yanında 1900’lerin başında inşa edilmiştir. Saray terzisi Mösyö Jan Botter tarafından mimar Raymondo d’Aranco’ya yaptırılmıştır. Art-nouveau tarzındadır. Cephede Medusa başları, floral süslemeler ve geometrik motifler dikkat çekmektedir.

Kamondo Apartmanı, Galata

Galata Kulesi’ne komşu olan Kamondo Apartmanı, ünlü Seferad aile Kamondo Ailesi tarafından yaptırılmıştır. Ünlü Kamondo Merdivenleri bu apartmanda yaşayan ailenin Voyvoda Caddesi’nde bulunan bankaya kolayca gidebilmesi için inşa edilmiştir. Mimar Gabriel Tedeschi ve sanatçı Abidin Dino zamanında bu apartmanda yaşamıştır.

Hidivyal Palas, Tünel

1841’de lüks bir otel olarak Hotel d’Angleterre adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Yetimhane olarak da kullanılmış olan 7 katlı olan bina günümüzde iş hanı olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Frej Apartmanı, Şişhane

1905 – 1906 yıllarında mimar Khyrikiadis’in yaptığı Frej Apartmanı, Jugendstil özellikte bir binadır. Jugendstil için Art-nouveau’nun Alman yorumu denilebilir. Binayı yaptıran Frej Ailesi, Doğu Akdeniz’deki Osmanlı limanlarını kiralayabilecek, devlete borç verecek güçte zengin Lübnan asıllı bir ailedir. Bu aile çocuklarını Glavani ailesi ile evlendirerek zenginliklerini daha da arttırmıştır.

Sarıca Arif Paşa Köşkü, Moda

1903 yapımı Sarıca Arif Paşa Köşkü neoklasik tarzda yapılmıştır. Rum asıllı mimar C.Pappa binanın mimarıdır. Sarıcazadeler Eğriboz Adası’ndan İstanbul’a göç etmiştir. Bu aile Moda’ya yerleşen ilk Türk ailelerden biridir. Arif Paşa, Sultan II. Abdülhamit’in doktorlarındandır. Günümüzde köşkte Arif Paşa’nın torunu olan dünyaca ünlü piyanistimiz Ayşegül Sarıca ikamet etmektedir.

Arif Paşa Apartman, Elmadağ

Cumhuriyet Caddesi’nden Elmadağ Caddesi’ne geçildiğinde Arif Paşa Apartmanı görülebilir. 1902 yılında mimar C.Pappa’ya yaptırılmıştır. Bina Cenova mimari tarzında inşa edilmiştir. Yapılış amacı saraydan bir şekilde ayrılmak zorunda olanların aynı hayatı yaşamalarını sağlamak olan apartman saray gibi yüksek tavanlara sahiptir. Çatı katı hizmetliler için düzenlenmiştir. 800 metrekarelik binada 36 daire ve dükkan, oldukça büyük bir avlu ve ahırlar mevcuttur.

Deniz Palas, Şişhane

Deniz Palas, Şişhane metrosunun çıkışında yer almaktadır. 1920’de mimar Georges Couloutros tarafından art-nouveau stilinde inşa edilen bina Sadi Konuralp Caddesine cephelidir. Günümüzde İKSV ve konser salonu burada hizmet vermektedir. Dünyaca ünlü soprano Leyla Gencer’in eşyaları da Deniz Palas’ın birinci katındaki müzede görülebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye