0

İyi uyku

İyi bir gece uykusu en temel  insan ihtiyaçlarından biridir ve çoğumuz ihtiyaç duyduğumuz kadar dinlenabilmek için mücadele veriyoruz. Uykuyla olan bu mücadelemizin pek çok nedeni var. Bazıları tıbbi nedenlerle uyuyamazken bazıları uykuya vakit ayıramayacak kadar meşguldür. Yine bazıları yeterli ve verimli bir uykuya imkan vermeyen bir hayat tarzı yaşamaktadır. Son olarak bir de işleri nedeniyle düzenli bir uyku uyuyamayanlar bulunmaktadır. Meslekleri itibariyle uyuma imkanı bulamıyor olsanız da bazı temel uyku davranış ve alışkanlıklarınızı gözden geçirerek uyuyabildiğiniz sürelerden maksimum seviyede faydalanmanız mümkün olabilir.

  1. Yatağa girmeden önce teknoloji ile tüm bağlarınızı koparın. Uyku zamanınızdan önce televizyon veya bilgisayar ekranına maruz kalma sürenizi kısıtlayın. Vücudumuz daha kolay uykuya dalabilmemizi kolaylaştırmak adına hormonal dengesini ayarlayarak uykuya hazırlamaktadır. Televizyon veya bilgisayar ekranı başında uzun süre kalmak vücudumuza hala gündüz olduğu yönünde yanlış uyarıcılar gönderir; ve gerekli hormonları devreye sokamaz. Bu nedenle uyumadan en az yarım saat önce televizyon ve bilgisayar ekranından uzaklaşarak kitap okumak gibi fazla çaba gerektirmeyen hafif aktivitelerle uğraşmaya çalışın.
  2. Düşünce ve fikirlerinizi not alın. Pek çok insan için en iyi fikirler uyumadan önce akla gelir. Yatağınızın kenarında bir not defteri bulundurun ve herşeyi bu not defterine yazın. Böylece onlar için endişelenmenize gerek kalmadan rahat bir uykuya dalabilirsiniz. Bu da size, sabah olduğunda fikirleriniz üzerinde daha yaratıcı bir şekilde durmanıza imkan sağlar.
  3. Duş alırken suyun sıcaklığını azaltın. Çıkmadan hemen önce yapabilirsiniz. Bu, buz gibi bir suyla duş almanız gerektiği anlamına gelmez. Suyun sıcaklığını, kendinizi yorgun değil yenilenmiş hissettirecek bir dereceye getirin. Çok basit bir öneri gibi gelse de, eğer duş aldıktan sonra kendinizi hala yorgun hissediyorsanız uyumakta zorlanabilirsiniz.
  4. Öğleden önce şekerlemeleri yapın. 20-30 dakikalık kestirmeler yapmak gün içinde verimliliğinizi arttırır ve gece daha derin ve etkin bir uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
  5. Uyumadan önce kafein ve karbonhidrat alımınızı kısıtlayın. Limit caffeine and carbohydrate intake before bedtime. Yatmadan önce aldığınız fazla şeker vücudunuzu iki seçenekten birini seçme durumunda bırakır: Bunlardan birincisi şekeri yakarak enerjiye dönüştürmektir ki bu durum sizin iyi uyumanızı engeller; ikincisi fazla şekeri yağ olarak depolamasıdır ve bu da kilo almanız demektir. Uyku vaktinizi uyku için kullanın ve yatmadan önce karbonhidrat ve kafein tüketmeyin.

Bu beş öneriyi yaşam tarzınız ve uyku alışkanlığınız olarak benimseyebilirseniz vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlayabilirsiniz. Uyumak bir seçim değil bir zorunluluk, bir ihtiyaçtır. Uykunuzu alamadığınız takdirde verimli ve enerjik bir gün geçirmeniz, beyninizi etkin bir şekilde kullanmanız mümkün değildir. İyi bir uykunun ardından gününüzün ne kadar enerji dolu ve pozitif geçtiğini farkettiğiniz zaman bir daha bu alışkanlığınızdan vazgeçemeyeceksiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0