Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar


0

Erkek arkadaşınızla sorunsuz bir birliktelik sürdürebilmek için, öncelikle erkeklerin beyninin nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor.

Elde edilen bilimsel kanıtlar, erkek ve kadın beyni arasında çok ciddi farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu farklılıklar, düşünme, davranma, hissetme şekillerimizin de farklı olmasına neden olur. Karşı cinsle –ister bir arkadaşınız ister sevgiliniz olsun– daha iyi bir ilişki kurmak istiyorsanız, bu farklılıklar konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu farklılıkları ne kadar çabuk kabullenirseniz, o kadar iyi olacaktır.
Doğrusu, bir kadının bütün erkekleri anlaması için tek bir erkeği tanıması yeterli olurken, bir erkek bütün kadınları tanısa da, hiçbirini anlayamaz.
Helen Rowland

O halde, erkek ve kadın beyni arasındaki temel farklılıklara bakalım.

İlişkiler

Kadınlar, ekseriyetle, etkin iletişim gerektiren işleri tercih eder (halkla ilişkiler, satış gibi işler). Ayrıca kadınlar sözel olmayan iletişimi (diğer bir deyişle, vücut dilini) kullanmada çok daha iyidir. Bu açıdan, erkeklere göre duyguları kullanmada ve empati göstermede çok daha beceriklidirler. Öte yandan, erkekler ise çok daha az iletişim gerektiren işlere yoğunlaşmayı tercih eder.

Beyin kullanımı

Birçok erkek beyinlerinin sol tarafını daha çok kullanmaya meyilliyken, kadınlar ise beynin iki farklı yarıküresini kullanmada çok daha dengelidir. Bu durum, erkeklerin sorunların çözümünde neden daha aktif bir tutum aldıklarını ve olası tüm çözümleri bulmaya neden daha fazla odaklandıklarını göstermektedir. Diğer taraftan, kadınlar daha duygusal bir tutum içinde olduklarından, sorunları daha yaratıcı bir şekilde çözmeyi tercih ederler.

“Bir kadın hislerinin duyulmasını ve anlaşılmasını ister, çözümlenmesini değil.”
Allan, Barbara Pease

Matematik becerisi

Matematik becerisi, erkeklerin daha çok kullandığı beynin sol tarafıyla bağlantılıdır. Erkeklerin matematik ve mantıksal düşüncede daha iyi olmasının nedeni de budur.

Duygular

Kadınlar duygularıyla çok daha fazla bağlantılıdır ve aynı zamanda, duygularını ifade ederken de erkeklere göre çok daha iyidirler. Zaten kadınları, diğerleriyle bağlantı kurmada ve bu bağlantıları korumada daha iyi yapan da budur. Okullarda ve anaokullarında öğretmenlerin büyük çoğunluğunun kadın olmasının nedeni budur.

Diğer taraftan, duygularıyla böylesine bağlantı içinde olduklarından, kadınların depresyon, anksiyete vs rahatsızlıklara daha yatkın olmaları da anlaşılır bir durumdur. Özellikle de regl döneminde ve doğum sonrasında.

Beyin boyutu

Erkek beyninin, kadın beyninden %11-12 oranında daha büyük olduğuna dair bilimsel kanıtlara sahibiz. Bu boyut farkının zeka düzeyiyle hiçbir bağlantısı olmadığı ortadadır; asıl neden, erkek ve kadın vücudu arasındaki boyut farkıdır. Erkekler, daha büyük olan vücutlarını ve kas gruplarını kontrol edebilmek için daha fazla nörona ihtiyaç duyar. Bu nedenle de daha büyük beyinlere sahiptirler.

Acı toleransı

Erkeklerle kadınlarda acı algısı ve toleransı farklıdır. Gerçekleştirilen çalışmalar, aynı düzeyde acıya karşı, kadınların erkeklere kıyasla daha fazla dozda morfin ihtiyacı içinde olduklarını göstermektedir. Bunun nedeni, kadınların acıyı erkeklere göre daha yoğun algılamasıdır.

Uzamsal beceriler

Erkeklerin daha etkin ve güçlü uzamsal becerilere sahip olması, nesnelerin konumlarını ve hareketlerini daha iyi algılamalarını sağlar. Bilim adamları kadınlarda beynin parietal bölgesinin daha kalın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum da kadınlarda uzamsal becerileri sınırlamaktadır.

Hastalık ve rahatsızlıklara duyarlılık

Erkek ve kadınlarda beyin fonksiyonlarının çok farklı olması, hastalık ve rahatsızlıklara karşı duyarlılıkta da farklılık oluşmasına neden olur. Kadınlar anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklara, erkekler ise viral enfeksiyonlara daha yatkındır.

Seks

Erkeklerin cinsel açıdan uyarılması için fiziksel çekim yeterliylen, kadınlar kokulardan, dokunuştan, nazik bir konuşmadan da çok fazla etkilenebilir. Erkekler cinsel birleşmeye her zaman ve her yerde hazırken, kadınlar bu noktada daha mesafelidir. Ayrıca, bir kadının cinsel açıdan uyarılması hislerine çok fazla bağlıdır.

Mutlu ve uzun ömürlü bir ilişki, evlilik ve genel anlamda hayatınız olsun istiyorsanız, erkek ve kadın beyni arasındaki farklılıkları anlamanız gerekir. Bol şans!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0

Ne Hissettin?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format