0

Kadın ve Erkeklerin Sağ Tarafındaki Ağrıların Sebepleri

İnsanların sağ tarafında oluşan ağrıların birçok hastalığın belirtisi olarak tanımlanabilir. Bu rahatsızlıkların tümü belirli tanı, tedavi ve ardından özel önleme yöntemleri gerektirir. Bu nedenle sağ tarafımızda oluşacak olan ağrıları oldukça ciddiye almalıyız.

Vücudumuzda sağ bölgede bulunan karaciğer, safra keses, sağ böbrek ve üreterler, pankreasın bir kısmı, ince bağırsağın bir parçası, midenin bir kısmı ve çekuk bulunmaktadır.

Bu kısımda oluşan ağrılar her zaman doğru bir şekilde anlaşılmayabilir. Çoğu zaman, sinirler ve damalar boyunca ağrılar yayılmaktadır. Vücudumuzda farklı bölgelerde bulunan organlarda bu bölgede ağrı yapabilir.

Kadınlarda, pelvik bölgede uzantıları olan eterus ve vajina bulunur, erkeklerde ise prostat bezi ve seminal veziküller. Bu nedenle, sağ taraftaki ağrı, sağ tarafta olmayan bu organ ve sistemlerdeki iltihap gibi nedenlerle de oluşabilir.

Vücudumuzun sağ tarafında oluşan ağrıların sebepleri;

Kolesistit

Safra kesesinde oluşan bir iltihaptır. İltihapların oluşmasının nedenlerinden bazıları safra durgunluğu, bulaşıcı hastalıklar, kolelitiazis ve safra yollarında oluşan rahatsızlıklar bulunur.

Kolelitiazis

Safra kesesi veya kanallarında oluşan hastalıktır. Safra kesesi yolunda oluşan taş oluşumu ile ortaya çıkan sancılardır. Bu hastalıklarının oluşmasında kolesterol ve bilirubin bozulmasıdır. Yetersiz beslenme ve genetik yatkınlıklar bu rahatsızlığın sebeplerindendir.

Siroz

Yoğun katılaşma sonucu ortaya çıkan kronik bir karaciğer hastalığıdır.

Hepatit

Hepatit, karaciğerde oluşan iltihaplı bir hastalığıdır. Virüsler, aşırı alkol tüketimi, bazı ilaçların alınması, otoimmün hastalıklar ve oluşan bazı komplikasyonlar bulunmaktadır.

Apandisit

Çekum ucunda oluşan iltihaptır. Dolaşım bozuklukları, dışkı durgunluğu, şiddetli yaralanmalar ve bazı bulaşıcı hastalıkların etkisiyle oluşmaktadır.

Sağ taraftaki ağrı nasıl önlenir?

Sağ tarafta oluşan hastalıklarda bilinçsiz ilaç kullanımı rahatsızlıkların ötelenmesini sağlasa da ileride daha çok büyük sıkıntıların oluşmasına neden olacaktır. Örneğin, mide ülseri ve duadenum ülserinde hastalığın seyrini ağırlaştırabileceğinden çeşitli ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

Sağ taraftaki ağrı ne zaman tehlikeli olabilir?

Ağrılar, vücutta doğru gitmeyen bazı durumların başlangıcı ve ağrıların üzerine gidilerek ortaya çıkacak sonuçlara erken tanıyla ulaşmamızı sağlayacak durumlardır.

Organlarda bulunan sinir uçları çok fazla beslenmez ise patolojik süreç ve iltihaplanma kendini güçlü bir ağrı sendromu olarak göstermez. Bu ağrıların teşhisi yapılabilmesi için uzman bir doktora başvuru yapmalısınız.

Sağ taraftaki ağrı için ne zaman doktora görünmeli?

Vücudumuzda oluşan ağrıların ortaya çıkması bir patolojik sürecin etkisidir, bu ağrıların ortaya çıktığı andan itibaren bir doktora danışmak önemlidir. Ciddi bir hastalık teşhis edilmese bile, vücudu kontrol etmek iyi bir önlemdir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0