0

Rahim ağzı (serviks), rahim (endometriyum), yumurtalık (över) kanserleri, jinekolojik kanserler olarak adlandırılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, rahmin serviks adı verilen alt kısmındaki hücrelerde görülür. Serviks, rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki kısmıdır. Kadınlar için yaygın bulunan ve muhakak ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda herhangi bir yaş sınıflandırması gözükmeden yüzde 70’inde görülebilen hastalıktır.Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında en yaygın olarak görüleni vajinal kanamadır. Vajinal kanama, adet dönemleri dışında, cinsel ilişkiden sonra ya da menopoz sonrası dönemde görülebilir. Uzun süreli kanamalarda geçmesini beklemeden en kısa zamanda Jinekolojiye gidilmesi gerekmektedir.

Rahim Kanseri Nedir?

Kadınların rahim bölgesinde yer alan normal hücrelerin, kontrol edilemez biçimde anormal hücrelere dönüşmesi sonucunda oluşmaktadır. G

Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri tıpkı  rahim ağzı kanserinde ki  belirtileri en yaygın olarak görülen vajinal kanamadır. Vajinal kanama, adet dönemleri dışında, cinsel ilişkiden sonra ya da menopoz sonrası dönemde 7 günden uzun süren kanamalar ile anlaşılmaktadır. Kadınlar da çok sık rastlanan bir hastalıktır ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden uzun süren kanamalarınız da hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra şiddetli basınç ve ağrılar meydana gelecektir. Ağrı kesiciler tüketerek ağrınızı geçirmeye çalışmayınız.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalıkta başlayan kanser türüdür. Kadınlar rahimin her iki tarafında birer tane olmak üzere iki yumurtalık bulunmaktadır. Her biri bir badem büyüklüğünde olan yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarının yanı sıra yumurtaları (ova) üretir. Yumurtalık kanseri genellikle pelvis ve karın içinde yayılıncaya kadar tespit edilmez. Bu son safhada, yumurtalık kanserinin tedavi edilmesi güçtür ve sıklıkla ölümcüldür. Kadınlarda en geç ve en zor tedavisi bulunan bir hastalıktır. İhmal söz konusu bile olamaz.

Belirtileri Nelerdir?

Daha çok menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kanserinde 65 yaş üstü bireyler, aşırı şişman (obezite hastaları) ve polikistik over sendromlu hastalarda görülme olasılığı daha yüksektir.Belirtileri kasıkta şiddetli ağrı ve kanamalar sonucunda belli olmaktadır. Aynı zamanda idrar yollarından gelen kanama da buna işarettir. Bu yüzden bu belirtiler ortaya çıktığında teşhis için geç kalmamak gerekmektedir.

Yazıda belirttiğimiz üzere kadınlarda jinekoloji hastalıklara dikkat edilmesi ve ihmal edilmemesi gerek bir konudur. Bu yüzden herhangi bir kanama ve ağrı oluştuğu zaman muhakkak en kısa zamanda doktora gidilmesi gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0