0

Aşırı kahve tüketimiKafein, belli bitkilerde bulunan doğal bir içeriktir. Doğal olmasıyla birlikte yapay olarak da üretilerek bazı gıdalarda katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir. Sinir sistemimizde uyarıcı etkisi olan kafeinin aynı zamanda idrar söktürücü bir rolü de bulunur. Kafein dozaşımı ise, kafeinin önerilen dozajdan daha fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Peki kahve haricinde hangi gıdaların kafein içerdiğini biliyor musunuz? Bunların arasında karbonatlı içecekler, bazı çay çeşitleri ve sıcak olanı da dahil olmak üzere çikolata vb. gıdalar da bulunmaktadır.

Kafeinin neden olduğu problemlerin semptomları arasında:

  • Nefes tıkanıklığı
  • Kafa karışıklığı
  • Kasılma durumları
  • Ateş
  • Halisünasyonlar
  • Düzensiz kalp çarpıntısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Uyku bozuklukları

bulunmaktadır. İnsanlar kafeini genellikle kahve tüketimi ile ilişkilendirseler de aslında çaylar, kakao ve asitli içecekler de kafein içermektedirler. Kafein en çok, psikoaktif ilaçlardaki kullanımıyle bilinmektedir. Aşırı miktarda tüketimi sinir sisteminden cilde kadar tüm organizmayı etkileyebilir. Kandaki stres hormonunu yükselterek, insan organizmasını temizleyen enzimatik sistemleri engeller ve sinirsel tepki sistemi sistemini zayıflatabilir. Bazı durumlarda da kafein, genel zayıflık durumu, baş dönmesi, anksiyete ve depresyonla da ilişkilidir.

Belli bir içecekteki kafein düzeyini belirleyen faktör, çay veya kahvenin hazırlanma şeklidir. Bir kupa hazır kahvede yaklaşık olarak 65mg kafein bulunurken, filtre kahve bardak başına 110mg kafein içerir. Siyah çay ve kafein bazlı asitli içeceklerin bir porsiyonunda ise yaklaşık 30-65 mg kafein vardır. Sıcak çikolatada bu miktar bir bardak için 5 mg; 60 gramlık bir çikolata için 10-40 mg arasındadır .

Kafein kandaki şeker miktarını da yükseltir. Ayrıca kırmızı kan yağlarını ve tansiyonu da yükseltebilir. Merkezi sinir sistemini uyarır ve dolayısıyla dinlenmeye duyduğunuz ihtiyacı hissetmemenize neden olur. Kalp çarpıntısı yapar. Uzun vadede kemik sağlığımızı tehdit edecek olan, kalsiyum ve magnezyumun idrar yoluyla vücuttan atılması da aşırı kafein tüketiminin bir sonucudur.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre de, aşırı kafein dozları doğuştan kemik bozukluklarına neden olmakta, fetüs gelişimini geciktirmekte, doğum kilosunu düşürmekte ve ölü doğan hayvan yavrularının sayısını arttırmaktadır. Günde iki bardak gibi düşük dozlarda ise kafeinin yan etkisi kemik gelişimin yavaşlaması olmuştur. Araştırmacılar, az miktarlarda kafein verilen kobay farelerinde yetişkinlikleri süresince devam eden bazı davranış değişiklikleri farketmişlerdir.

Yine bazı araştırmalar hamileler tarafından tüketilen aşırı kafein miktarı ile prematüre doğumun anormal bir şekilde tekrar etmesi ve yenidoğanda düşük doğum ağırlığı görülmesi arasında bir ilişki olabileceğini göstermiştir. Kahve ve diğer kafein içeren içecekler demir emilimini %40-%60 oranında azaltabilmektedir.

Günlük 650-1000mg’lık kahve alımı kafeinizm – ya da diğer adıyla, uzmanlara göre endişe nevrozu ile eşdeğer olan bir sendrom olan kafein-kaynaklı organik mental bozukluk- görülmesi ile sonuçlanabilir. Kafeine duyarlılığı olan insanlar, 300 mglık tüketim sonucunda pek çok anksiyete ve depresyon belirtileri gösterebilirler. Pediyatristler de, hiperaktif davranış bozukluğu riskine karşı, çocukların kafein tüketmelerinden son derece kaygı duymaktadırlar. Hamileler, emziren anneler ve çocuklar kafein içeren her türlü gıdadan uzak durmalıdırlar.

Çikolata ve kakaodan vazgeçemeyenler için, aşırıya kaçmadan küçük porsiyonlar olarak tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Çikolata ve kakao ihtiyacınızı karşılayacak alternatif bir besin arıyorsanız keçiboynuzu ideal bir seçim olur. Asitli içecekler yerine ise su veya taze sıkılmış meyve-sebze suyu; sıcak çikolata ya da kahve yerine de size daha faydalı olacak bitkisel çayları doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.

Eğer yüksek oranda kafein tükettiğinizi düşünüyor;ve yukarıda yazılı olan semptomlardan bir veya birkaçından şikayetçiyseniz, doktorunuza başvurarak kafein kaynaklı herhangi bir tıbbi sorununuzun olup olmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0