0

Kalp, anne karnında gelişen ilk organımızdır. Diğer organlarımız ise, kalp ve damar sistemi etrafında şekillenmeye devam ederek gelişmiştir.

Kalp aynı zamanda fiziksel ve ruhsal durum değişikliklerin de, belirgin farklılıkları hissettiğimiz bir organdır. Bu yüzden hayatın ve canlılığın kaynağı olarak görülmüştür. Hatta bazı toplumlarda, ruhun kalbe yerleştiğine inanılmıştır. Sözün özü, kalp sağlığımız her şeyden çok önemlidir ve olabildiğince riskten uzak tutulması gerekir.


Kalp Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı Beslenmelisiniz!
Gün içerisinde ki beslenmelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Zararlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Protein ve vitamin ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmemelisiniz. Kalp sağlığınız aynı zamanda, vücutta ki kan dolaşımını dengelemektedir. O yüzden olabildiğince lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Tansiyonunuzu Kontrol Altında Tutun!
Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli sorun kilo sorunudur ve obeziteye yol açan bu kilo sorunları ne yazık ki beraberinde kalp hastalıklarını doğurmaktadır. Bu yüzden tansiyonunuzu kontrol altına almak için, ideal kilo endeksine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tuzlu yiyeceklerinden kaçının, fiziksel aktivitenizi artırın, sigara içmeyin, alkol tüketimini kısıtlayın, doymuş yağ alımını sınırlandırmanız gerekmektedir.

Kan Şekerinize Dikkat Edin!
Diyabetli hastaların bilhassa dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre en çok kalp krizi gelişmesi sonucu yaşamını yitiren diyabetli hastalar olduğu tespit edilmiştir.Diyabet kanda ki pıhtılaşmasının artmasına neden olduğu için, kalbe yeterli kadar kalp dolaşımı sağlanmadığı için kalp krizi riskinin artmasına sebep olmaktadır.

Sitresten Uzak Durun!
Yapılan çalışmalara göre, sitesin tüm hastalıkları tetiklediği kesinleşmiştir. Özellikle sitres, sitrese bağlı gelişen öfke, ve despresyon sendromları kalp krizi riskinin artmasına neden olmaktadadır. Bu yüzden olabildiğince sitresten uzak durmayı , sitres anında kendinizi rahatlatabilecek ortamı sağlamayı çalışmalısınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0